Ceny ropy klesají díky pokračujícím jednáním mezi Ruskem a Ukrajinou

Ceny ropy prudce klesají kvůli jednání Ukrajiny s Ruskem a covidu-19 v Číně

Ceny ropy dnes výrazně klesají. Investoři vkládají naděje do diplomatického jednání mezi Ukrajinou a Ruskem o ukončení konfliktu. Trhy také vyděsil prudký nárůst počtu nových nákaz koronavirem v Číně.

Kolem poledne cena severomořské ropy Brent klesala o 3,9 procenta na 108,32 dolaru za barel. Cena lehké americké ropy WTI se snižovala o 4,7 procenta na 104,19 dolaru za barel.

Ceny obou kontraktů prudce rostou od invaze Ruska na Ukrajinu 24. února. Od počátku roku jsou vyšší zhruba o 40 procent.

Vyjednavači Ruska a Ukrajiny dnes opět jednají prostřednictvím videospojení. Po víkendových jednáních poskytli zatím nejoptimističtější hodnocení rozhovorů a naznačili, že by do několika dní mohly přijít pozitivní výsledky.

„Kromě nového jednání mezi Ukrajinou a Ruskem jsou podle mě důvodem pro negativní začátek týdne ropy nová omezení v Číně,“ uvedl analytik UBS Giovanní Staunovo.

Čína je druhým největším dovozcem ropy na světě a druhým největším konzumentem po Spojených státech. V zemi nyní roste počet nových případů nemoci covid-19 kvůli vysoce přenosné variantě omikron, která se šíří do dalších měst.

Staunovo také uvedl, že tento týden budou investoři pozorně sledovat, jak se bude vyvíjet vývoz ruské ropy. Tento měsíc zatím nebyly toky ropy narušeny. Ruská produkce ropy se podle agentury Reuters navzdory sankcím zatím zvýšila na 11,12 milionu barelů denně. Rusko je přední světový vývozce ropy a ropných produktů. Dohromady dodává přibližně sedm milionů barelů ropy denně, což představuje sedm procent světových dodávek.

 

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.