Česká inflace do konce roku ještě poroste

Podle České národní banky dosáhla říjnová meziroční změna indexu spotřebitelských cen 2,7 procenta. Podle prognózy centrálních bankéřů inflace ještě do konce letošního roku mírně poroste.

V průběhu prvního čtvrtletí příštího roku by se však tempo růstu spotřebitelských cen mělo začít zpomalovat a na úroveň dvouprocentního cíle by se podle nejnovější Zprávy o inflaci z dílny ČNB měla vrátit na konci roku 2020.

Za zrychlující inflací stojí především růst cen potravin a regulovaných cen. Proinflačně do jisté míry působí také přetrvávající napětí na trhu práce, kdy nezaměstnanost v říjnu opět mírně poklesla, což stále drží tempo růstu nominálních mezd na téměř osmiprocentní úrovni. Proti inflaci naopak působil pokles dovozních cen.

Z prognózy České národní banky také vyplývá, že v příštích měsících by tempo růstu cenové hladiny měl tlumit kurs koruny vůči euru, u něhož centrální bankéři očekávají postupné posilování až na úroveň kolem 25 korun za euro ke konci roku 2021. V tomto ohledu je předpověď ČNB mnohem opatrnější, než bývalo dříve zvykem. ČNB také očekává zvolnění tempa růstu HDP, které by ale v roce 2021 mělo opět zrychlit ke třem procentům.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.