Objem nově poskytnutých firemních úvěrů včetně refinancování od ledna do konce července dosáhl 402 miliard Kč

ČNB: Objem firemních úvěrů byl letos do konce července nejnižší od roku 2014

Objem nově poskytnutých firemních úvěrů včetně refinancování od ledna do konce července dosáhl 402 miliard Kč, což je meziroční pokles o 21 procent. ČTK to s poukazem na data České národní banky řekl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Objem je podle něj nejnižší od roku 2014, ale jen relativně mírně pod hodnotami let 2017 a 2018.

Nejnižší objem ůvěřů od roku 2004

„Z pohledu poskytnutých korunových úvěrů je objem poskytnutých úvěrů od ledna do července letošního roku nejnižší od roku 2004, kdy ČNB danou časovou řadu sleduje,“ uvedl Seidler. Firmy podle něj vzhledem k vyšším úrokovým sazbám začaly v posledních dvou letech více preferovat eurové úvěry. Celkový podíl cizoměnových půjček dosáhl v červenci rekordních 49 procent, před dvěma roky činil 32 procent.

S růstem eurových úrokových sazeb je podle Seidlera patrný pokles i u eurových úvěrů, ty od ledna do července letošního roku poklesly meziročně o sedm procent, a skutečně nové bez refinancování o 18 procent. I tak ale představují půjčky v eurech zhruba polovinu všech nově poskytnutých úvěrů nefinančním podnikům v letošním roce.

„Poptávka po firemních úvěrech klesá, což je v kontextu vysokých úrokových sazeb a vyšší ekonomické nejistoty posledních let přirozený vývoj,“ uvedl Seidler. Loni objem korunových úvěrů klesl o téměř 40 procent, firmy se však začaly přiklánět výrazněji k úvěrům v eurech, kde úrokové sazby byly proti korunám stále výrazně nižší. Nové eurové úvěry v roce 2022 vzrostly meziročně přes 70 procent.

Důvod poklesu

„Hlavním důvodem poklesu korunových úvěrů jsou vysoké úrokové sazby. Zatímco před dvěma lety se úroky držely mezi dvěma a třemi procenty, nyní je průměrná sazba pod devíti procenty,“ doplnil generální ředitel crowdfundingové platformy Fingood Vít Endler. Vedle toho banky podle něj v řadě odvětví i výrazně zvýšily požadavky na dodatečné zajištění úvěrů. To firmám komplikuje život, odkládají své investice, omezují výrobu, hledají úspory, podotkl.

Současný pozvolný pokles inflace zatím podle něj nenaznačuje, že by ČNB měla přistoupit k razantní změně úrokových sazeb. „To mimo jiné povede k tomu, že sazby nejen firemních úvěrů zůstanou na velmi vysokých úrovních, což vede k výraznému omezení investičních aktivit českých firem,“ dodal Endler.

zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *