měna, peníze

Dolar, jen a švýcarský frank posilují. Investoři přesouvají kapitál do bezpečných přístavů

Zprávy o nové variantě koronaviru, která se objevila v Jihoafrické republik, vyděsily investory. Ti se vedle zbavování akcií, některých dluhopisů a komodit rozhodli své peníze rovněž přesunou do osvědčených měn.

Americký dolar nebo švýcarský frank, to jsou již řadu desetiletí měny, které zpravidla plní roli bezpečných přístavů v rizikových dobách. Nejinak tomu je i nyní, kdy se do světa vydala nová varianta koronaviru, jež se zdá být mnohem nebezpečnější než všechny předchozí. Investoři se ale vedle dolaru a švýcarského franku obrátili rovněž k japonskému jenu.

Dolar vůči koši hlavních měn zpevnil o jedno procento, švýcarský frank se dostal vůči euru na šestileté maximum a japonský jen rovněž vůči jednotné evropské měně rostl. Opačným směrem se vydaly měny zemí, které jsou považovány z hlediska ekonomické rozvinutosti, stability a odolnosti za více rizikové.

Mezi oslabujícími měnami se tak ocitlo například mexické peso, které vůči americkém dolaru ztratilo v jednu chvíli až 2,75 procenta. Ocitlo se tak na nejnižší úrovni od konce loňského září. Celkově se už letos mexické peso vůči dolaru propadlo o více než desetinu. Americký dolar si také polepšil v porovnání s kanadským dolarem nebo britskou librou.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.