podnikatel, podnikat, podnikatelská důvěra, česká ekonomika, ekonom, businessman

Důvěra v české ekonomice se v květnu zhoršila na straně podnikatelů i spotřebitelů

Důvěra v české ekonomice se v květnu zhoršila, přičemž zhoršení důvěry bylo patrné jak na straně podnikatelů, tak mezi spotřebiteli. V případě podnikatelů se důvěry zhoršila především v průmyslu, což bohužel odpovídá nepříznivým signálům, jež z průmyslu přicházejí také z eurozóny. V případě spotřebitelů důvěra klesla ze svého lokálního maxima, jež bylo vykázáno letos v dubnu, zdrojem obav jsou nejistoty ohledně vývoje celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace spotřebitelů. Velmi příznivou zprávou, jež z květnového průzkumu plyne, je pokles inflačních očekávání mezi podnikateli, zejména v průmyslu a v maloobchodu.

Celková důvěra v tuzemské ekonomice v květnu klesla z desetiměsíčního maxima, jež dosáhla letos v dubnu. Pokles důvěry v české ekonomice byl v květnu tažen jak zhoršením nálady na straně spotřebitelů, tak slabší důvěrou na straně podnikatelů, konkrétně v průmyslu a maloobchodu.

Na straně podnikatelů se důvěra zhoršila především v průmyslu: v květnu tak bylo utnuto zlepšování důvěry pozorované v předchozích dvou měsících a důvěra v průmyslu se propadla na své tříměsíční minimum. Tuzemský průmysl hůře hodnotí současnou poptávku a klesla očekávání ohledně výrobní činnosti v dalších měsících. Květnový průzkum zároveň hlásí výrazný pokles v očekávání vývoje prodejních cen v tuzemském průmyslu do dalších měsíců: příslušný indikátor je nejnižší od prosince 2020, což je dobrá zpráva.

V maloobchodu se zhoršil výhled ekonomické situace pro tři nejbližší měsíce. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce v případě maloobchodu dále klesl a nyní je na nejnižší úrovni od května 2021. V případě maloobchodu lze nicméně předpokládat, že se důvěra bude v dalších měsících spíše zlepšovat s tím, jak by na náladu mezi spotřebiteli měla pozitivně působit snižující se inflace.

V případě stavebnictví se důvěra v květnu stabilizovala; hodnocení poptávky, výhledu stavební činnosti a celkové ekonomické situace ale dávalo smíšené signály. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce se ve stavebnictví v květnu stabilizoval na nejnižší úrovni od loňského září. V případě sektoru stavebnictví předpokládám, že růst úrokových sazeb pozorovaný v loňském roce a s ním související zdražování úvěrů povede i nadále k poklesu poptávky po hypotékách a obecně k poklesu stavební aktivity.

Důvěra v české ekonomice-sektor služeb

Sektor služeb hlásí zejména lepší hodnocení poptávky za uplynulé tři měsíce. Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští tři měsíce v sektoru služeb dle průzkumu ČSÚ v květnu alespoň mírně klesl po sérii růstu v předchozích třech měsících, i tak je ale na druhé nejvyšší úrovni od loňského října. Na straně spotřebitelů se důvěra v květnu poměrně viditelně zhoršila poté, co letos v dubnu dosáhla svoji nejvyšší úroveň od loňského února.

Z průzkumu je patrný růst nejistot ohledně vývoje celkové hospodářské situace a také vlastní finanční situace spotřebitelů pro příštích dvanáct měsíců. Část nejistoty může být spojena s probíhající debatou o konsolidaci veřejných financí a s otázkami, co vše to nakonec může znamenat pro domácnosti a tedy i pro spotřebitele. Indikátor očekávaného vývoje spotřebitelských cen v příštích dvanácti měsících velmi nepatrně vzrostl, s přehledem je ale druhý nejnižší od prosince 2011. Náladu mezi spotřebiteli může v dalších měsících podporovat klesající inflace včetně nižších nákladů na energie.

Markantní je pokles důvěry v tuzemském průmyslu, jenž bohužel dobře odpovídá signálům ohledně poklesu aktivity ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně a slabší nálada tak může v tuzemském průmyslu ještě nějakou dobu trvat.

Příznivou zprávou jsou signály ohledně očekávaného vývoje cen při poklesu očekávání v průmyslu a maloobchodu a v zásadě stabilizaci ve zbytku ekonomiky.

V dalších měsících dojde ke zlepšení

Do dalších měsíců očekávám zlepšení nálady mezi spotřebiteli: pomoci by měla klesající inflace a také vyjasnění možných nejistot, jež mohou domácnosti aktuálně pociťovat v souvislosti s plány na konsolidaci veřejných financí.

Komentář: Radomír Jáč

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *