forex, trading, obchodování,

Evropské akcie v pondělí silně ztrácely. V čele poklesu stály technologické tituly

Technologické akcie byly v pondělí hlavním strůjcem poklesu na evropských burzách. Technologický segment panevropského indexu Stoxx 600 oslabil o 3,6 procenta. Ocitl se tak blízko tříměsíčního minima.

Pokles nejen technologických akcií byl na začátku nového obchodního týdne zapříčiněn dvěma hlavními faktory: zhoršující se epidemickou situací v Evropě, ale i ve Spojených státech, kde se masivně šíří koronavirová varianta omikron, a zvyšujícími se výnosy u evropských i amerických dluhopisů.

Investoři totiž očekávají, že éra opatření, jež na trhy dodávala likviditu během pandemie, pomalu končí. A to v důsledku neustále se zvyšující inflace, která již přiměla americký Fed k oznámení konce kvantitativního uvolňování a úvahám o zvyšování úrokových sazeb. Podobný tlak se stupňuje také na Evropskou centrální banku, protože inflace v eurozóně dál láme dvacetileté rekordy.

Výnosnost amerických i německých vládních dluhopisů se blíží dvou- až tříletým maximům, což zvyšuje motivaci investorů upřednostňovat umístění přebytečné likvidity právě do bondů. Ty totiž začínají být přijatelnější alternativou vůči akciím, jež patří k rizikovějším aktivům.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.