Představitelé americké centrální banky (Fed) se na svém lednovém zasedání shodli, že vzhledem k rostoucí inflaci a vysoké zaměstnanosti nastal čas na zpřísňování měnové politiky.

Fed se dle zápisu chystá zvyšovat úroky, hodlá se ale řídit podle vývoje situace

Představitelé americké centrální banky (Fed) se na svém lednovém zasedání shodli, že vzhledem k rostoucí inflaci a vysoké zaměstnanosti nastal čas na zpřísňování měnové politiky. Zdůraznili však, že Fed se při rozhodování o měnové politice bude řídit podle vývoje ekonomických ukazatelů.

Účastníci zasedání se podle zápisu shodli, že úrokové sazby pravděpodobně budou muset růst rychlejším tempem než při posledním zvyšování úroků v roce 2015. „Přesto účastníci zdůraznili, že vhodná cesta měnové politiky bude záviset na ekonomickém a finančním vývoji a jeho vlivu na vyhlídky,“ píše se v zápisu. Představitelé Fedu tak podle zápisu budou „aktualizovat své hodnocení vhodného nastavení politiky na každém zasedání“.

Investoři nyní předpokládají, že Fed začne zvyšovat úrokové sazby příští měsíc. Očekávají, že první zvýšení bude činit 0,5 procentního bodu. Na lednovém zasedání centrální banka ponechala svou základní úrokovou sazbu v rozpětí nula až čtvrt procenta. Příští zasedání Fedu se bude konat 15. a 16. března.

Meziroční míra inflace ve Spojených státech v lednu podle vládních údajů vystoupila na 7,5 procenta, a dostala se tak nejvýše od února 1982. Americká ekonomika v lednu vytvořila asi 467.000 pracovních míst, což bylo mnohem více, než očekávali analytici.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *