Jaderná elektrárna

Francouzské jaderné elektrárny brzy zvýší výrobu, odhaduje tamní premiérka

Evropský energetický trh by se mohl v dohledné době dočkat lacinější elektřiny. Situaci jednak nahrává poměrně teplé počasí a zároveň šance, že francouzské jaderné elektrárny v nadcházejících týdnech zvýší svou výrobní kapacitu.

Francouzská premiérka doufá v lepší časy

„Jsem více optimistická, pokud jde o nadcházející týdny,“ uvedla francouzská premiérka Elisabeth Borneová v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Franceinfo, když padla otázka na situaci kolem energetické společnosti EDF. Právě ta totiž provozuje francouzské jaderné elektrárny, z nichž podstatná část prochází od loňského jara údržbou a opravy se neočekávaně protahují.

Pokles poptávky po elektřině ve Francii

Situaci do karet hraje také pokles poptávky po elektřině ve Francii, přestože vláda rozhodla o prodloužení kompenzací vysokých cen energií domácnostem a firmám. Francouzský operátor elektrické distribuční soustavy RTE uvedl, že spotřeba elektřiny v minulých čtyřech týdnech klesla téměř o 9 procent v porovnání s dlouhodobým průměrem z let 2014 až 2019. Francouzská vláda si dala za cíl snížit spotřebu energie v zemi do roku 2024 nejméně o desetinu v porovnání s rokem 2019.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *