Francie

Tři z pěti rafinerií ve Francii ukončily stávku, zásobování pump se zlepšuje

Zaměstnanci tří z pěti rafinérií a souvisejících podniků ropné společnosti TotalEnergies v noci na dnešek přestali stávkovat. Podle odborových svazů CGT jde o přerušení stávky a zaměstnanci jsou nadále rozhodnutí bojovat za růst mezd. Zásobování čerpacích stanic se dál zlepšuje, obtíže s dodávkami má už jen zhruba 20 procent z nich, před týdnem to byla více než třetina, píše stanice BFM TV.

Přerušení stávek

Stávku se rozhodli přerušit pracovníci rafinerií a zásobníků v Mardycku u Dunkerku a v La Mède poblíž Marseille. Už ve středu přerušili stávku v rafinerii v Donges u Nantes. Stávka naopak pokračuje v Gonfreville v Normandii a ve Feyzinu u Lyonu.

Dvě desítky lidí muselo do práce navzdory stávce

Přesvědčení a morálku zaměstnanců podkopalo vládní nařízení o povinnosti dostavit se do práce, odůvodnily přerušení odbory CGT. Vláda totiž tento týden využila své možnosti povolat do práce zaměstnance odvětví klíčových pro chod státu. Zhruba dvě desítky lidí obsluhujících ropné podniky musely do práce navzdory stávce, aby naplnili cisterny, které rozváží pohonné hmoty na čerpací stanice. Ve Francii je už přes týden problém s jejich zásobováním, tvoří se dlouhé fronty a místy benzin a nafta nejsou k dostání vůbec.

Agentura AFP poznamenává, že ke konci stávky mohly přispět i blížící se podzimní prázdniny. Ty ve Francii začínají v sobotu.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *