japonské akcie, Japonsko

Japonská ekonomika díky soukromé spotřebě vzrostla o 5,4 procenta

Japonská ekonomika v posledních třech měsících loňského roku oživila, protože pokles počtu nově nakažených s covidem-19 podpořil spotřebu. Růst cen surovin a nová koronavirová varianta omikron však ohrožují další výhled.

Hrubý domácí produkt se za říjen až prosinec v celoročním přepočtu zvýšil o 5,4 procenta po poklesu o 2,7 procenta v předchozím čtvrtletí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila japonská vláda. Za celý kalendářní rok pak třetí největší ekonomika světa vzrostla o 1,7 procenta, což byla první celoroční expanze za tři roky.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters však očekávali v posledních třech měsících roku růst ekonomiky až o 5,8 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se HDP zvýšil o 1,3 procenta.

Japonskou ekonomiku podpořilo hlavně zvýšení soukromé spotřeby o 2,7 procenta. Soukromá spotřeba se na celkovém HDP podílí více než polovinou. Kapitálové výdaje stouply o 0,4 procenta.

Japonsko loni v říjnu ukončilo mimořádná omezení související s bojem proti pandemii, což spolu s poklesem počtu nově nakažených pomohlo na konci roku zvýšit spotřebu. Prudký růst výskytu varianty omikron však donutil vládu zavést některá omezení ve většině oblastí a nechat zavřené hranice, což pravděpodobně utlumilo spotřebu na počátku letošního roku. Růst počtu nově nakažených také donutil některé výrobce přerušit výrobu, což mělo negativní dopad na dodavatelský řetězec.

Někteří analytici očekávají, že v tomto čtvrtletí ekonomika znovu klesne. Ekonomiku kromě očekávané slabší soukromé spotřeby ohrožují nedostatek čipů, problémy v dodavatelském řetězci a zpomalující růst v Číně.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.