Rusko, korupce, peníze

Korupce při veřejných zakázkách v Rusku odpovídá třetině státního rozpočtu

Úplatky a provize při veřejných zakázkách v Rusku odpovídají sumě 6,6 bilionu rublů (asi 1,99 bilionu Kč), což odpovídá 35 procentům příjmů ruského státního rozpočtu či 6,2 procentům hrubého domácího produktu Ruska v loňském roce. Informoval o tom dnes server RBK s odvoláním na anonymní průzkum mezi více než 1200 ruskými podniky.

Celkem 71 procent oslovených firem uvedlo, že se při zakázkách setkalo s korupcí. Dalších 28 procent společností na tuto otázku neodpovědělo. Provize podle průzkumu činily v průměru 22,5 procenta z hodnoty zakázky.

Podniky jsou podle výzkumníků nuceny hledat nelegální způsoby, jak uspět v soutěžích o státní zakázky kvůli intenzivní konkurenci a tajným dohodám mezi objednavateli a dodavateli a také mezi samotnými uchazeči navzájem. „Za současných podmínek je pro dodavatele výhodnější tajně se dohodnout než pracovat na jedinečném či inovativním výrobku, pracích či službách,“ citoval RBK autory studie.

Nejzjevnějším následkem korupce při státních zakázkách je nízká kvalita odvedených služeb a prací, přestože při zakázkách se staví nemocnice, školky, kupují léky apod. Mezi vědci také panuje shoda, že taková korupce negativně ovlivňuje hospodářský růst. Jen někteří výzkumníci vidí v korupci i pozitivní „mazání“, které zrychluje chod byrokratické mašinérie, poznamenal RBK.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *