stavba

Kovosvit má zakázku na stroje do Ruska za 400 milionů Kč

Strojírenská firma Kovosvit má zakázky za 400 milionů Kč na stroje, které dodá do Ruska. Loni utržila podle předběžných výsledků 900 milionů Kč, meziročně o 40 procent méně. Zisk EBITDA (před zdaněním, odpisy a úrokovým zatížením) bude v kladných jednotkách milionů. Letos plánuje tržby 1,35 miliardy. V Rusku, kde má od loňska nového majitele, by mohla časem i stroje vyrábět. ČTK to řekli generální ředitel Pavel Kovář a marketingový ředitel firmy Ivan Šlehobr.

Kovosvit letos investuje 60 milionů; do technologií, IT, přechodu z parovodu na horkovod, zmodernizuje potrubní poštu i modelárnu. Kvůli dopadům koronaviru pracovali zaměstnanci, jichž je asi 500, loni několik měsíců jen tři dny v týdnu. Firma využila vládní program Antivirus B. Platy letos Kovosvit nezvýší plošně; přidá vybraným zaměstnancům, zvýší bonusy. Pandemie komplikuje firmě zahraniční obchod a servis strojů.

„Díky novým vlastníkům se daří zajistit nový byznys. Máme podepsanou zakázku za 400 milionů korun, stroje začneme v nejbližší dodávat do Ruska. Jedna z možností je, že se (v budoucnu) některé stroje budou vyrábět v Rusku. Tato varianta historicky fungovala, kdy jsme měli výrobní kapacity v Azově,“ řekl Kovář. Stroje půjdou do energetického a těžebního průmyslu.

Firma chce mít třetinu tržeb v ČR a na Slovensku, třetinu v Rusku a třetinu v ostatních zemích. Dosud vyvážela polovinu produkce. Prodejní síť má v 19 zemích. Výhledově chce Kovosvit přijmout kolem 25 lidí. „Už teď hledáme obráběče kovů, obsluhu CNC, brusiče, svářeče a lakýrníky. A chystáme se, že začneme rozšiřovat tým montážníků,“ řekl Šlehobr.

Letos firma dokončí pět strojů za 90 milionů do Indie, účastní se tendru na 30 strojů v Polsku. Daří se jí víc dodávat pro automatizované výroby. „Může to být jeden z klíčů rozvoje Kovosvitu,“ řekl Kovář.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *