eu, evropa

Maloobchod v EU i eurozóně slábne. Meziročně ještě rostl, meziměsíčně propadl

Objem maloobchodních tržeb v Evropské unii i eurozóně pomalu ztrácí dech. V meziročním srovnání sice v červenci vzrostl o více než tři procenta, oproti červnu se však přibližně o dvě procenta snížil.

Meziměsíční pokles maloobchodních tržeb v Evropské unii i eurozóně nastal v červenci letos už podruhé. Prvně to bylo v dubnu, kdy obyvatelé evropské sedmadvacítky utráceli méně než v březnu. Nyní je pokles přibližně o 1,5 procentního bodu nižší.

V meziročním srovnání ale tržby obchodníků rostly. A to o 3,8 procenta v rámci EU a o 3,1 procenta v zemích platících eurem. I to je mírně nižší tempo růstu než v červnu, květnu nebo dubnu. Zřejmě hlavní příčinou je fakt, že se evropské domácnosti prakticky vrátili na růstovou trajektorii, která byla nastolena ještě před propuknutím koronavirové krize. Tím pádem je nutné počítat, že maloobchodní tržby nyní porostou jakýmsi „normálním“ tempem.

Největší nákupní apetit měly domácnosti v Chorvatsku, Lucembursku a na Maltě, kde tržby rostly i meziměsíčně. V meziročním srovnání se nejvíce dařilo obchodníkům v Bulharsku, kde domácnosti utrácely o pětinu více než loni.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.