Barel ropy brent za 120 dolarů může být brzy minulostí.

Na přebytku zahraničního obchodu se podepsalo zlevnění fosilních paliv

K lednovému přebytku českého zahraničního obchodu do značné míry přispělo zlevnění fosilních paliv na světových trzích. Shodují se na tom analytici. Zároveň předpokládají, že za celý rok skončí obchodní bilance v deficitu, který ale bude výrazně nižší než loňských 198 miliard korun. Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl lednový přebytek zahraničního obchodu 9,5 miliardy korun, meziročně o 2,1 miliardy korun vyšší.

Vývoz byl podle očekávání pozitivně ovlivněn zlepšením situace v automobilovém průmyslu, což se kladně promítlo do růstu vývozu i do zlepšení přebytkové bilance obchodu s motorovými vozidly. Strana dovozu byla i nadále zatěžována vysokými cenami dovážených energetických komodit, ale je zjevné, že cenový efekt slábne, což se bude v dalších měsících pozitivně promítat do celkového výkonu zahraničního obchodu a meziročního zlepšování obchodní bilance,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Situace se zlepšuje

Loni se kvůli dovozu velmi drahých fosilních paliv, zejména zemního plynu, obchodní bilance propadla do velmi hlubokého deficitu, se zlepšením situace na energetických trzích se situace vrací do normálu – v prosinci byla obchodní bilance vyrovnaná, v lednu byla v přebytku,“ uvedl ekonom Deloitte Václav Franče. Upozornil však, že únorové odstávky v automobilovém průmyslu mohou vývoj obchodní bilance negativně ovlivnit.

„Letošní rok by se měl nést ve znamení postupného zlepšování české obchodní bilance. Hlavním faktorem v tomto vývoji zřejmě nebude zlepšení exportního výkonu, který zůstane utlumen zpomalením zpracovatelského sektoru v tuzemsku i na partnerských trzích, jako spíše poklesem objemu dovážených energetických surovin. Ty totiž s největší pravděpodobností již nezopakují raketové zdražení z loňského roku,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

Předpokládá se nižší schodek než loni

Analytici předpokládají, že za celý rok skončí obchodní bilance opět schodkem, ovšem nižším než loni. „V letošním roce očekáváme deficit obchodní bilance zhruba poloviční, 110 miliard korun. Na výsledku by se měla projevit lepší výkonnost domácího průmyslu, nižší ceny energetických surovin i dostatek výrobních dílů pro automobilový průmysl,“ uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová. Podle Hradila se Česko k přebytkové obchodní bilanci patrně vrátí v roce 2024.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *