Inlface

Návrat k inflačnímu cíli potrvá roky, odhadují experti. Roste riziko zvýšeného inflačního očekávání

Nebývale vysoká inflace v eurozóně se sice neudrží dlouho, ale její návrat ke dvouprocentnímu cíli potrvá roky. Myslí si to experti oslovení agenturou Reuters.

Inflace je na pětinásobku cíle ECB

Průměrná výše meziroční míry inflace se v eurozóně aktuálně pohybuje kolem deseti procent. Přestože v listopadu nejspíše došlo k mírnému poklesu oproti říjnu, stále se inflace drží na pětinásobku cíle Evropské centrální banky. A přestože ta proti inflaci zakročila několikerým zvýšením své základní úrokové sazby, Evropané by se měli připravit na dlouhodobější desinflační trajektorii.

Mzdové požadavky a kompenzaci

Zatímco prvotní inflační šok se dostavil skrze ceny energií, nyní hrozí, že eurozóna, ale i EU zažije další inflační kolo. Ceny energií se totiž propisují do cen ostatních druhů zboží a je jen otázkou času, kdy se začnou stupňovat mzdové požadavky vyžadující kompenzaci poklesu reálných mezd. „Druhotné efekty budou povzbuzovat inflaci v příštím i přespříštím roce,“ uvedl pro Reuters hlavní ekonom ECB Philip Lane. A sama ECB již začíná počítat s návratem inflace na cíl někdy v roce 2025. „Jádrová inflace nebude kulminovat v první polovině roku 2023,“ dodal analytik Commerzbank Christoph Weil s tím, že riziko zvýšených inflačních očekávání roste.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *