Ceny v listopadu v Německu meziročně sice rostly pomalejším tempem, inflace však zůstává i nadále dvouciferná.

Německá inflace v listopadu mírně klesla, odhaduje tamní statistický úřad

Ceny v listopadu v Německu meziročně sice rostly pomalejším tempem, inflace však zůstává i nadále dvouciferná. Vyplývá to z předběžného odhadu Spolkového statistického úřadu.

Dvouciferná meziroční inflace

Harmonizovaný index spotřebitelských cen se v Německu v listopadu zvýšil meziročně o 11,3 procenta. To je pokles o 0,3 procentního bodu v porovnání s říjnem. Vyplývá to z předběžného odhadu Spolkového statistického úřadu. Podle národní metodiky se meziroční inflace snížila z 10,4 na rovných 10 procent. Přestože tedy inflace klesla, stále zůstává dvouciferná.

Meziměsíčně ceny v Německu stagnovaly. V meziročním vyjádření zpomalil růst cen energií (na 38,4 procenta), avšak zrychlil růst cen potravin (na 21 procent). Zpomalil rovněž růst cen služeb na 3,7 procenta.

Nadprůměr v eurozóně

Německo zažívá nejvyšší míru inflace od počátku 80. let, kdy na něj tvrdě dopadl druhý ropný šok. Ani tehdy však inflace nedosáhla dvouciferných hodnot a byla přibližně poloviční v porovnání se současnou úrovní. Německá inflace se také dostala nad průměrnou míru inflace eurozóny, která v říjnu činila 10,6 procenta.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *