České spořitelně (ČS) loni stoupl neauditovaný konsolidovaný čistý zisk meziročně o 42,2 procenta na 20,2 miliardy korun.

Obrovský nárůst čistého zisku České spořitelny

České spořitelně (ČS) loni stoupl neauditovaný konsolidovaný čistý zisk meziročně o 42,2 procenta na 20,2 miliardy korun. Podle banky je za tím výrazně vyšší provozní výsledek odrážející obchodní růst a celkové zotavení po pandemii covidu-19. Provozní zisk dosáhl 28,5 miliardy korun, meziročně vzrostl o 30 procent. Konsolidované výsledky hospodaření dnes Česká spořitelna poskytla ČTK v tiskové zprávě.

20 % nárust úrokového výnosu

Čistý úrokový výnos, nejdůležitější složka provozních výnosů, se oproti roku 2021 zvýšil o 18,1 procenta na 36,7 miliardy korun. Rostly klientské úvěry i vklady, vývoj podpořily také investice do dluhopisů. „Čistý úrokový výnos byl též pozitivně ovlivněn prostředím vyšších úrokových sazeb odrážejících se na straně úvěrů a vkladů,“ uvedla banka. Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně vzrostl o 3,5 procenta na 9,5 miliardy korun a čistý zisk z obchodních operací stoupl o 115,9 procenta na 3,7 miliardy korun, což bylo podle banky způsobeno vyšším obchodním růstem a celkovým vývojem po pandemii covidu-19.

60 % daňová přirážka

Největší bankovní domy včetně ČS budou od letošního roku v ČR platit daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií.

Česká spořitelna je největší banka v ČR podle počtu klientů, kterých má přes 4,5 milionu. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu vlastní, je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Té loni vzrostl čistý zisk na 2,16 miliardy eur (51 miliard korun) z 1,92 miliardy v roce 2021.

zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *