Společnost Disney nadále potvrzuje svou pozici jednoho z lídrů zábavního průmyslu, což dokazuje i nedávný úspěch jejího animovaného filmu.

Obrovský úspěch pro Disney: Animovaný film „V hlavě 2“ překonal miliardu dolarů

Společnost Walt Disney je jedním z hlavních hráčů v zábavním průmyslu a její kroky jsou bedlivě sledovány veřejností i investory. V posledních týdnech vzbudil velkou pozornost úspěch animovaného filmu „V hlavě 2“, který vytvořila společnost Pixar. Pokračování animovaného filmu z roku 2015 se dočkalo nejen širokého pozitivního ohlasu, ale promítlo se i do výkonnosti akcií společnosti.

Konglomerát Walt Disney vlastní nesčetné množství v současnosti populárních licencí, jako je sága „Star Wars“ prostřednictvím studia Lucasfilm, komiksové příběhy od společnosti Marvel a animované studio Pixar. V roce 2019 společnost Disney rovněž pohltila korporaci 21st Century Fox, čímž výrazně rozšířila své portfolio. Společnost se angažuje také v televizním vysílání, kde vlastní například sportovní kanál ESPN. Všechny tyto vlastnosti umožňují společnosti Disney produkovat ročně obrovské množství obsahu. Přestože nedávno zaznamenala úspěch s novým animovaným filmem od společnosti Pixar, čelí kritice kvůli nedostatku původního nebo kvalitního obsahu. Takové projekty zároveň vyžadují značné náklady, což může mít vliv na budoucí ziskovost tohoto giganta zábavního průmyslu.

Úspěch filmu „V hlavě 2“

První film „V hlavě“ z roku 2015 se stal okamžitým hitem, získal Oscara za nejlepší animovaný film a byl vysoce hodnocen kritikou i diváky. Očekávání od filmu „V hlavě 2“ byla proto velmi vysoká a společnosti Disney se je podařilo naplnit. Pokračování opět přineslo hluboký a dojemný příběh dospívající Riley a jejích zosobněných emocí, který oslovil široké spektrum diváků. Během prvních tří týdnů po uvedení do kin film překonal hranici 1 miliardy dolarů, čímž překonal i nedávné velké hollywoodské celovečerní filmy jiných studií. Naposledy tuto hranici překročil film „Barbie“ uvedený do kin v loňském roce. Zároveň je třeba říci, že v době, kdy návštěvnost kin postupně klesá, je to obrovský úspěch.

Vývoj ceny akcií společnosti Disney

Cena akcií společnosti Walt Disney se v současné době pohybuje těsně pod hranicí 100 dolarů poté, co tento týden mírně vzrostla, podpořena právě úspěchem filmu „V hlavě 2“. V průběhu letošního roku zaznamenala určité výkyvy, ale celkově stále mírně stoupá. Na začátku roku se akcie obchodovaly za zhruba 90 dolarů a jejich hodnota rostla především díky růstu počtu předplatitelů streamovací služby Disney Plus.* K výraznému poklesu došlo na začátku května, kdy společnost upozornila na vysoké marketingové náklady spojené s touto službou. K poklesu dále přispěly úpravy finančních výhledů a vyhlídky na skromnější příjmy, zejména u zábavních parků, které tvoří významnou část celkových příjmů společnosti Walt Disney. Analytici předpovídají, že akcie společnosti mají potenciál dalšího růstu, pokud bude pokračovat v úspěšných projektech a přizpůsobí se měnícím se podmínkám na trhu.

Zdroj: Investing.com*

Kontroverze související s kvalitou obsahu

Navzdory pozitivům se Walt Disney potýká také s problémy souvisejícími s finanční ziskovostí svých filmů či seriálů. Generální ředitel Bob Iger, známý svou vizí a strategickými akvizicemi společností Pixar, Marvel a Lucasfilm, je oceňován za svou kreativitu se schopností transformovat společnost Disney. V současné době je však za svá rozhodnutí kritizován. Společnost se potýká s vysokými náklady na přechod ESPN na digitální platformy, kontroverzí kvůli vysokým odměnám pro vedoucí pracovníky a další vysoce postavené zaměstnance. K tomu se přidávají neúspěchy různých filmů a seriálů s přemrštěnými rozpočty.

Závěr

Společnost Disney nadále potvrzuje svou pozici jednoho z lídrů zábavního průmyslu, což dokazuje i nedávný úspěch jejího animovaného filmu. Navzdory přetrvávajícím problémům společnost Disney prokazuje schopnost přizpůsobit se a inovovat. Tyto schopnosti jsou klíčem k udržení jejího vedoucího postavení na trhu a budoucího růstu. Navzdory kritice a problémům s vysokými náklady naznačuje silné portfolio značek a úspěchy v oblasti tvorby obsahu, že konglomerát má pevné základy pro budoucí růst a další úspěch. [1]

David Matulay, InvestingFox

* Údaje z minulosti nejsou zárukou budoucích výnosů.

[1] Výhledová prohlášení představují předpoklady a současná očekávání, která nemusí být přesná nebo vycházejí ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Tato prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Výhledová prohlášení jsou ze své podstaty spojena s rizikem a nejistotou, protože se týkají budoucích událostí a okolností, které nelze předvídat, a skutečný vývoj a výsledky se mohou podstatně lišit od těch, které jsou vyjádřeny nebo naznačeny v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

– Upozornění! Tento marketingový materiál není a nesmí být považován za investiční poradenství. Údaje o minulé výkonnosti nejsou zárukou budoucích výnosů. Investování v cizí měně může mít vliv na výnosy v důsledku kolísání měny. Všechny transakce s cennými papíry mohou vést jak k ziskům, tak ke ztrátám. Výhledová prohlášení představují předpoklady a současná očekávání, která nemusí být přesná nebo vycházejí ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Tato prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. InvestingFox je ochranná známka společnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. regulované Národní bankou Slovenska.

https://www.investing.com/news/stock-market-news/inside-out-2-hits-1-billion-at-global-box-office-3502794

https://www.investing.com/news/stock-market-news/walt-disney-stock-falls-following-conference-comments-432SI-3442183

https://www.investing.com/news/stock-market-news/walt-disney-numbers-raised-on-inside-out-2-strength-432SI-3507084

https://www.forbes.com/sites/jimosman/2024/05/30/disney-stock-faces-major-challenges-is-iger-the-right-choice

Placená spolupráce