Příjmy státu z daně z přidané hodnoty (DPH) v posledních letech rostou, výjimkou byl pouze rok 2020 ovlivněný pandemií covidu-19.

Příjmy státu z DPH rostou, letos do listopadu byly 487,7 miliardy korun

Příjmy státu z daně z přidané hodnoty (DPH) v posledních letech rostou, výjimkou byl pouze rok 2020 ovlivněný pandemií covidu-19. Zatímco v roce 2012 bylo celostátní inkaso 278,1 miliardy korun, loni stát na DPH vybral 463,3 miliardy korun a za prvních 11 měsíců letošního roku 487,7 miliardy korun. Vyplývá to z informací Finanční správy. V České republice byla daň z přidané hodnoty zavedena před 30 lety. Do 31. prosince 1992 se na zboží uplatňovala daň z obratu.

Průměr v Evropské unii

Základní sazba DPH v Česku je nyní 21 procent, na této úrovni je od roku 2013. Při zavedení daně z přidané hodnoty byla základní sazba 23 procent, postupně se snížila na 19 procent, než vlády začaly v roce 2010 s jejím opětovným zvyšováním. V mezinárodním srovnání se základní sazba pohybuje na průměru Evropské unie.

Nadprůměrná snížená sazba

Přesnou výši sazeb DPH Evropská unie nestanovuje. Platí ale obecné pravidlo, že základní sazba nesmí být nižší než 15 procent a snížené sazby na vybrané zboží a služby nesmí být nižší než pět procent. Státy přitom mohou využít nanejvýš dvě snížené sazby. V Česku jsou snížené sazby 15 a deset procent, což je v evropském srovnání nadprůměrné.

V některých zemích EU se na některé zboží a služby uplatňuje i nižší sazba než pět procent. Tuto výjimku mají státy, které takovou sazbu DPH využívaly už před rokem 1991 a původně se předpokládalo, že budou postupně rušeny. Dosud je využívají Francie, Lucembursko, Itálie, Španělsko a Irsko. Jedinou zemí EU, která uplatňuje pouze základní sazbu DPH, je Dánsko, kde tato sazba činí 25 procent.

zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *