Platba pomocí aplikace Revolut

Proč je Revolut tak oblíbený a v čem jsou jeho nevýhody?

Aplikaci Revolut vám asi nemusíme dlouze představovat. Je velmi intuitivní a uživatelsky přívětivá, přitom vám umožní platit, převádět peníze i investovat. Pokud vám stačí základní tarif, neplatíte za vedení účtu ani za většinu ostatních služeb. Zdarma získáte také platební kartu, u které musíte uhradit pouze poštovné. Není tedy divu, že se jedná o nejrychleji rostoucí fin-tech startup v Evropě. Na druhou stranu nabízí méně jistot než klasická banka a každému se nemusí vyplatit.

Levné a rychlé převody peněz do zahraničí

Posíláte často peníze mimo Českou republiku? Pak byste určitě měli nad Revolutem přemýšlet. Oproti běžným SEPA platbám bude celý proces rychlejší a vy jako odesílatel zaplatíte o poznání méně než v klasické bance. Revolut má poměrně výhodné měnové kurzy, protože nedělá rozdíly mezi nákupem a prodejem. Kromě toho si s výjimkou víkendů a britských státních svátků neúčtuje téměř žádné poplatky. Jen musí jít o podporovanou měnu a nesmíte přesáhnout stanovené limity.

Usnadňuje začátky investování

I když se jedná o investiční platformu pro začátečníky i pokročilé, nejvíc zaujal méně zkušené investory. Důvodem je hlavně jednoduchost a dostupnost. Navíc mají nováčci v oblibě produkty, které Revolut nabízí. Patří k nim například zlomkové neboli frakční akcie. V jejich případě neinvestujete pouze do jedné společnosti, ale skládáte svoje portfolio z aktiv v různých odvětvích. Výhodou je i to, že v nabídce najdete akcie velkých světových firem, jako je Apple, Tesla nebo Amazon, ale i nových hráčů na trhu.

Dále je možné si v aplikaci nakoupitt komodity, konkrétně zlato a stříbro a samozřejmě i kryptoměny. U těch zase nováčkům nevadí, že Revolut funguje jen jako elektronická peněženka a aktiva jim ve skutečnosti nepatří. Tento princip ale popírá podstatu DeFi (decentralizovaných financí). Krypto nadšenci proto raději využívají online burzy, například Coinbase nebo Binance.

Za nadlimitní platby a výběry si připlatíte

Postupně bude Revolut samozřejmě motivovat uživatele k přechodu na placené tarify, které nabízejí rozšířené služby a vyšší limity. Čím dražší tedy máte tarif, tím vyšší částku můžete převést nebo vybrat z bankomatu. Oboje je zpoplatněno 2 % z částky. U tarifu  standard je to 4500 Kč, u Premium 9000 Kč a tarif Metal má limit 20 000 Kč. Příklady z praxe ale dokazují, že ani nejlepší tarif nemusí automaticky znamenat bezproblémový chod platformy.

Vklady nejsou pojištěné

Finanční nejistota v současnosti trápí většinu z nás a není potřeba si starosti ještě přidělávat. A právě nepojištěné vklady jsou vedle omezení tuzemských plateb jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé Revolut nechtějí nebo od něj odcházejí. Řešení nabízí například Revolut Bank, které se v závěru článku věnujeme podrobněji.

Problémy s komunikací

V ideálním případě po vás Revolut ověření chtít nebude a pokud ano, měl by požadované dokumenty schválit maximálně během pár týdnů. Někteří uživatelé ale popisují zdlouhavé procesy, při kterých jim veškeré smlouvy, faktury apod. opakovaně zamítali. Navíc služba nemá zákaznickou podporu v češtině.

Převody peněz v rámci ČR

Tuzemské platby nikdy nebyly doménou Revolutu. Bankám v tomto ohledu konkuroval jen těžko. Firma se tedy rozhodla rozvíjet vůj potenciál jiným směrem a k 1. 2. 2022 zrušila účet u české Raiffeisenbank. Peníze tedy už můžete posílat jen prostřednictvím mezinárodních plateb a svoji vlastní Revolut peněženku si z českého účtu také nedobijete.

Revolut Bank nemůže mít každý

V červenci 2021 přišla Revolut Bank i do České republiky. Zatím ale není dostupná všem uživatelům. Jak jste na tom, zjistíte velmi jednoduše. Buď uvidíte nabídku na banneru přímo v aplikaci nebo vám přijde e-mail. A proč na Revolut Bank přejít? Hlavně, proto, že zde máte na rozdíl od klasického Revolutu vklady pojištěné. A to standardně podle českých zákonů, do výše 100 000 eur.

Vazby na Rusko?

V posledních týdnech se také začalo spekulovat o napojení platformy na Rusko. Společnost byla sice založena v Londýně, ale spolumajiteli jsou Rus Nikolaj Storonskij a Ukrajinec Vlad Jačenko. Podle aktuálních informací se ale zatím Revolutu sankce netýkají.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *