Realitní a hypoteční problémy nekončí V České republice bydlí velké procento rodin v pronajatých bytech, či domech. Důvodem nemusí vždy být jen nedostatečný příjem pro získání hypotečních úvěrů, ale také problémy se splátkovou morálkou z minulosti, případně i nechuť se v dnešní komplikované době jakkoliv zadlužit. A proč ne. Výše pronájmů se oproti prvnímu čtvrtletí roku 2021 zvýšila jen o 1,4 procenta.

Realitní a hypoteční problémy nekončí

V České republice bydlí velké procento rodin v pronajatých bytech, či domech. Důvodem nemusí vždy být jen nedostatečný příjem pro získání hypotečních úvěrů, ale také problémy se splátkovou morálkou z minulosti, případně i nechuť se v dnešní komplikované době jakkoliv zadlužit.  A proč ne. Výše pronájmů se oproti prvnímu čtvrtletí roku 2021 zvýšila jen o 1,4 procenta.

Oproti tomu je zde navýšení cen nemovitostí v evropské unii meziročně o 10,5 procenta. Zde je nárůst velmi patrný a nic nenasvědčuje, že by se situace měla v příštích měsících jakkoliv zlepšit. A i přes toto radikální navýšení cen nemovitostí se český trh s nemovitostmi stále hýbal. Důvodem byly dostupné hypoteční úvěry. V současné době se nákup nemovitostí zastavuje. Důvodem jsou rostoucí úrokové sazby hypotečních úvěrů.  Data z června 2022 ukazují, že hypoteční úvěry s LTV 80%  dosahují 5,5 % p.a. a ty s LTV 90% i přes 6 % p.a.

Bohužel, situace se bude zřejmě ještě komplikovat, protože ČNB doporučila bankám zpřísnění podmínek pro získání hypotečního úvěru. Týká se to prozatím pouze nových hypoték, ne těch, které čeká v blízké době takzvaná „fixace“. Aby klient mohl nyní získat hypoteční úvěr, je potřeba mít více vlastních zdrojů, lepší bonitu a méně výdajů, než v letech minulých.

Poznámka: LTV (Loan to Value) je procentní poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavované nemovitosti

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *