Ropa se dostala pod 80 dolarů za barel. OPEC+ omezuje těžbu více, než se členové domluvili

Ceny ropy brent se začátkem týdne dostala pod 80 dolarů za barel. Klesala již čtvrtý týden v řadě, což se stalo naposledy v březnu loňského roku. Ropa zlevňuje kvůli obavám z nástupu pandemie, která drtí mnohé země Evropy.

Očekávání investorů je nyní takové, že sílící pandemie koronaviru, která sužuje Evropu, bude mít za následek pokles poptávky po ropě. To bude tlačit na její další zlevňování, jelikož začínají panovat obavy o hospodářské oživení na starém kontinentu. Ropné futures na dodání v lednu zlevnily téměř o tři procenta na méně než 79 dolarů za barel.

Bude proto obzvláště zajímavé sledovat, jak na aktuální vývoj zareagují země, které jsou sdružené ve skupině OPEC+. Ta totiž podle agentury Reuters omezila říjnovou těžbu ropy více než bylo původně naplánováno. Pokud i přesto dochází ke zlevňování ropy, dá se předpokládat, že země OPEC+ v dohledné době zasednou k jednacímu stolu a budou hledat východisko, jak další propad ceny černého zlata nedopustit.

A to vše ve světle plánu Spojených států na uvolnění části strategických ropných rezerv na trh právě s cílem, aby na ropném trhu došlo k uvolnění cenového napětí. Krok USA by se měl projevit už v polovině prosince.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *