Rozpočtový schodek Spojených států se v prosinci meziročně zčtyřnásobil na 85 miliard dolarů (bezmála 1,9 bilionu Kč).

Rozpočtový schodek USA se v prosinci zčtyřnásobil, výdaje stouply na rekord

Rozpočtový schodek Spojených států se v prosinci meziročně zčtyřnásobil na 85 miliard dolarů (bezmála 1,9 bilionu Kč). Příjmy státní pokladny se minulý měsíc mírně snížily, zatímco výdaje vzrostly na nový prosincový rekord, k čemuž přispěly vyšší úrokové náklady na federální dluh. Oznámilo to dnes americké ministerstvo financí.

Velký pokles příjmů

Resort uvedl, že příjmy za minulý měsíc se oproti prosinci 2021 snížily o sedm procent na 455 miliard dolarů. Důvodem je mimo jiné pokles příjmů od fyzických osob. Příjmy americké centrální banky (Fed) též meziročně klesly na nulu z 12 miliard dolarů.

Nárust výdajů a veřejného dluhu

Prosincové výdaje vzrostly o šest procent na 540 miliard dolarů. Úroky z veřejného dluhu totiž vzrostly o devět miliard dolarů a výdaje na sociální zabezpečení stouply kvůli úpravám životních nákladů.

Za první tři měsíce fiskálního roku 2023, který začal v říjnu, vykázala vláda schodek 421 miliard dolarů, což představuje 12procentní nárůst oproti stejnému období fiskálního roku 2022. Příjmy se v tomto období snížily o tři procenta na 1,03 bilionu dolarů a výdaje vzrostly o jedno procento na 1,45 bilionu dolarů, což je rekordní hodnota za dané období.

zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *