USA

Rusové se obávají, že USA odstoupí od smlouvy o otevřeném nebi

Rusko by pokládalo za velkou chybu, kdyby Spojené státy odstoupily od dohody o otevřeném nebi, řekl deníku Kommersant náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško. Ruský diplomat doufá, „že se ozvou Evropané“, tedy že smlouvu, představující jeden z úhelných kamenů evropské bezpečnosti, by mohli ještě zachránit evropští spojenci USA. Ozvat by se mohli na počátku prosince v Bratislavě na jednání ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), účast ale ještě nepotvrdil šéf americké diplomacie Mike Pompeo, poznamenal Kommersant.

Bílý dům by podle amerických médií mohl do konce ledna rozhodnout o odstoupení od smlouvy, která umožňuje 34 zemím provádět kontrolní průzkumné lety nad územím cizích států. Washington tvrdí, že Rusko tuto smlouvu zneužívá, Moskva naopak soudí, že Washington jen hledá záminku pro odstoupení od další smlouvy omezující USA. Evropští spojenci v NATO podle tisku informaci o záměru USA přijali jako „studenou sprchu“.

„Pokud se Američané rozhodnou odejít ze smlouvy o otevřeném nebi, bude to velká chyba,“ řekl Gruško. Zdůraznil, že smlouva je jedním ze systémových prvků vojenské bezpečnosti v Evropě. Podle něj jsou smlouvy, o kterých se moc nemluví, ale z hlediska vlivu na celkovou vojenskou situaci jsou důležité. „Pro vojenskou bezpečnost bude velice špatné, pokud se USA pod vymyšlenou záminkou rozhodnou od smlouvy odstoupit,“ dodal.

Rusko podle Američanů porušuje smlouvu tím, že zakázalo lety do hloubky území Abcházie a Jižní Osetie, které se s ruskou pomocí odtrhly od Gruzie, jakož i omezením přeletů nad svou nejzápadnější výspou, Kaliningradskou oblastí. Rusko se hájí, že Abcházie a Jižní Osetie jako nezávislé státy (které ale většina světa neuznává) nejsou účastníkem smlouvy a že přelety nad Kaliningradem zneužívali Poláci. Nově prý Američané vytýkají Rusům, že smlouvu zneužívají ke sběru údajů o kriticky důležité infrastruktuře v USA. Koncem října dva republikánští senátoři předložili návrh zákona o odstoupení od smlouvy o otevřeném nebi, demokraté se naopak domnívají, že takový krok by byl darem Rusku.

Gruško naopak zdůraznil, že přísná pravidla pro certifikaci použité techniky a pro přelety znemožňují zneužití dohody.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.