Wall street, USA akcie

Senát USA schválil zvýšení limitu státního dluhu, zabránil platební neschopnosti

Americký Senát v úterý schválil zákon o zvýšení limitu státního dluhu o 2,5 bilionu dolarů (56 bilionů korun) a odvrátil tak hrozící platební neschopnost vlády. Zvýšení musí ještě schválit Sněmovna reprezentantů, kde mají vládní demokraté těsnou většinu. Zákon nakonec musí podepsat prezident Joe Biden, píše AP.

Pokud by zákonodárci navýšení dluhového stropu neschválili, hrozilo by vládě, že si nebude moci půjčovat další peníze na svůj provoz. Přišla by tím o možnost splácet některé své dluhy nebo financovat sociální programy a důchody, což by podle expertů mělo velmi vážné následky pro americkou i světovou ekonomiku.

Pokud by norma prošla, nový strop vládního dluhu by byl 31,4 bilionu dolarů (706 bilionů korun), což je výrazně více než roční výkon americké ekonomiky. Nový limit by podle agentury DPA stačil na financování vládních operací až do roku 2023. To by znamenalo, že by se o této politicky citlivé otázce nemuselo znovu hlasovat před volbami do Kongresu v listopadu příštího roku.

Politické pře o zvýšení dluhového stropu se táhnou již delší dobu. Americký Kongres se v říjnu dohodl na zvýšení dluhového stropu o 480 miliard dolarů, aby poskytl více času na dlouhodobější řešení. Republikáni odmítli přímo podpořit demokraty prezidenta Joea Bidena, nakonec se ale obě strany dohodly na postupu, který demokratům umožnil, aby zvýšení v Senátu schválili sami se svou těsnou většinou.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.