Virgin Galactic uzavřela dohodu s NASA

Virgin Galactic uzavřela dohodu s NASA

Soukromá společnost Virgin Galactic oznámila uzavření dohody s NASA o výcviku soukromých astronautů na vesmírný let.

NASA se vyjádřila o dohodě s Virgin Galactic jako o programu na identifikaci kandidátů, kteří mají zájem o koupi soukromých astronautických misí na stanici. NASA potom zabezpečí dopravu a zdroje na dráze a také pozemní zdroje.

Akcie společnosti Virgin Galactic v pondělí vzrostly o víc než 15 %.

Začátkem tohoto roku společnost Sira Richarda Bransona oznámila, že opět začne prodávat vstupenky do vesmíru. Přijala přes 600 rezervací od zákazníků z více než 60 zemí.

Okno pro tento zkušební let se otevřelo 25. června 2020. V současnosti se předpokládá, že počasí bude příznivé do konce týdne. Virgin Galactic bude poskytovat informace o výsledcích tohoto letu dodatečnou tiskovou zprávou a balíčkem mediálních b-roll po uvedení na trh. Společnost ale nebude poskytovat aktualizace na sociálních sítích.

Tržní hodnota vesmírné turistické společnosti Virgin Galactic se pohybuje kolem 2,3 miliardy USD. Společnost ale zvažuje postupný prodej akcií až do 25 milionů. Čistá hodnota Bransonova majetku je podle Bloombergu ve výši 5,9 miliardy dolarů.

Virgin Galactic je soukromá společnost založená v roce 2004 a věnuje se prodeji a realizaci krátkých suborbitálních letů v rámci vesmírné turistiky. Založil ji britský magnát Richard Branson a konstruktér prvního soukromého raketoplánu SpaceShipOne a BURT Rutan.

Společnost sídlí v Novém Mexiku, kde má být i jeden z plánovaných vesmírných přístavů. Druhý by měl být vybudován u švédského města Kiruna, odkud by mělo být možné pozorovat polární zář.

Virgin Gaalctic má v plánu přepravit 500 pasažérů za rok za přibližně 200 000 dolarů na osobu do výšky přes 100 km s úplným stavem beztíže trvajícím 6 minut.

Dnes jediná možnost pro obyčejné lidi jak dosáhnout do výšky 100 km a překročit tak stanovenou hranici vesmíru je s komerčními orbitálně vesmírnými lety, které poskytuje Ruská vesmírná agentura. Cena se pohybuje okolo 20 milionů dolarů za šestidenní let. Flotila pěti vesmírných raketoplánů od Virgin Galactic má být postavena na zvětšené verzi kosmické lodi SpaceShipOne tzv. Typ SpaceShipTWo. O druhém jméně jsou zatím jen dohady.

 

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.