Aerolinky Virgin Australia koupí investiční firma Bain Capital

Druhé největší australské aerolinky Virgin Australia, které kvůli dopadům pandemie požádaly o ochranu před věřiteli, koupí americká investiční společnost Bain Capital. Oznámil to dnes správce této letecké společnosti, firma Deloitte. Obchod by podle ní měl být dokončen na konci srpna. Hodnotu transakce společnost Deloitte nezveřejnila.

Aerolinky Virgin Australia se už před pandemií nemoci covid-19 potýkaly s dluhem pět miliard australských dolarů (82 miliard Kč). Před vstupem pod vnější správu neúspěšně v dubnu požádaly o státní úvěr. Nyní je vlastní několik hlavních akcionářů, například Singapore Airlines, vláda Spojených arabských emirátů nebo čínský konglomerát HNA Group. Desetiprocentní podíl v podniku drží miliardář Richard Branson.

Společnost Bain Capital v prohlášení uvedla, že podporuje současné vedení a jeho plán, jak podnik vyvést z obtíží. Zavázala se také, že zachová tisíce pracovních míst a letecké společnosti poskytne „značnou finanční injekci“, aby se mohla v budoucnu rekapitalizovat.

Vedle Bain Capital se o koupi Virgin Australia zajímala další americká společnost Cyrus Capital Partners. Ta ale od svého záměru dnes upustila.

„Bain Capital předložila silnou a přesvědčivou nabídku, která zabezpečí budoucnost druhých největších australských aerolinek, tisíců zaměstnanců i jejich rodin. Zajistí také, že Austrálie bude nadále požívat výhod konkurenčního leteckého odvětví,“ uvedla v prohlášení společnost Deloitte.

„Pro vládu je to výhra. Virgin byl zachráněn bez státní intervence a předešlo se monopolu aerolinek Quantas,“ napsal australský korespondent BBC Simon Atkinson.

Společnost Quantas ve čtvrtek oznámila, že pro přežití koronavirové krize bude muset zrušit 6000 pracovních míst. To je zhruba pětina pracovní síly podniku.

Zdroj: ČTK

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *