auto

Výroba automobilů na Slovensku loni klesla zhruba na milion vozidel

Výroba automobilů na Slovensku loni podle předběžných údajů klesla téměř o pět procent zhruba na milion vozidel, země si ale v přepočtu na obyvatele udržela pozici světového lídra v produkci aut. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval Svaz automobilového průmyslu Slovenska.

Nedostatek součástek pro automobilky

Automobilky v zemi i loni čelily nedostatku součástek, což vedlo až k přerušení výroby aut. Svaz předpokládá, že v letošním roce z montážních linek čtyř automobilek opět sjede celkem asi jeden milion vozidel. Rekordních více než 1,1 milionu aut se na Slovensku vyrobilo v roce 2019.

Své továrny na Slovensku má kromě automobilek Kia a Stellantis ještě Jaguar Land Rover a Volkswagen. K nim se v budoucnu zařadí švédská automobilka Volvo Cars, která loni v létě oznámila, že postaví na východě Slovenska závod na výrobu elektrických aut.

Škoda auto si udržela pozici jedničky

Na Slovensku bylo v loňském roce zaregistrováno 78.841 nových osobních vozidel, což meziročně představuje nárůst o 4,15 procenta. Pozici jedničky na trhu si s podílem 17,6 procenta udržela automobilka Škoda Auto. Podíl elektrických vozidel a plug-in hybridů na prodeji nových aut v zemi dosáhl 3,7 procenta, což byl podle svazu jeden z nejhorších výsledků v EU.

Svaz automobilového průmyslu Slovenska také informoval, že v zemi přetrvává nedostatečná podpora prodeje nízkoemisních vozidel. Na letošní rok očekává registraci 82.000 nových osobních aut. To by nadále znamenalo zaostávání za rekordním rokem 2019, kdy v zemi do evidence přibylo 101.568 nových vozidel.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *