Zahraniční dluh Česka ke konci června meziročně stoupl na 4,567 bilionu Kč

Zahraniční dluh Česka ke konci června meziročně stoupl na 4,567 bilionu Kč

Zahraniční dluh Česka ke konci letošního června dosáhl 4,567 bilionu korun. Ve druhém čtvrtletí klesl o 64 miliard korun, v meziročním srovnání je ale o 338 miliard korun vyšší. Dluh Česka vůči cizině odpovídá 74,3 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Více nez tři čtvrtiny dluhu tvoří soukromý sektor

Zhruba 77 procent zahraničního dluhu připadalo podle ČNB ke konci června na soukromý sektor a zbývající část tvořily závazky veřejného sektoru, do nichž se zahrnují závazky vlády, soukromých společností garantované vládou a dluhy firem s majoritní účastí státu.

Snížila se držba bankovních dluhopisů zahraničními investory

Ve struktuře zahraničního dluhu podle jednotlivých sektorů kleslo ve druhém čtvrtletí zadlužení vládního i bankovního sektoru. „V poklesu zadluženosti bankovního sektoru (vč. ČNB) se promítlo snížení držby bankovních dluhopisů zahraničními investory, které převýšilo nárůst stavu přijatých vkladů a půjček ze zahraničí,“ uvedla banka. Podíl bankovního sektoru na celkové zadluženosti činil 46,9 procenta a podíl vládního sektoru 11,5 procenta. Zahraniční dluh ostatních sektorů se téměř nezměnil.

Ve struktuře zahraničního dluhu podle instrumentů byly nejvíce rozšířené formy dluhového financování vklady a půjčky od přidružených podniků. Podle ČNB představovaly 52,5 procenta zahraničního dluhu.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.