Amazon

Zakladatel Amazonu se rozhodl prodat další akcie firmy v hodnotě pět miliard USD

Zakladatel amerického internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se rozhodl prodat dalších 25 milionů akcií podniku v hodnotě téměř pět miliard dolarů (zhruba 116 miliard Kč). Vyplývá to podle médií ze zprávy pro regulační úřad. Již začátkem roku Bezos prodal akcie Amazonu za zhruba 8,5 miliardy dolarů.

Silný růst

Akcie společnosti Amazon v poslední době zažívají silný růst. Minulý týden tak tržní hodnota firmy poprvé překonala hranici dvou bilionů dolarů (téměř 47 bilionů Kč). Od začátku letošního roku akcie Amazonu posílily o více než 30 procent díky očekávání, že rostoucí poptávka po technologiích souvisejících s umělou inteligencí (AI) podpoří zisky cloudové divize, napsal server BBC.

Bezos založil společnost Amazon v roce 1994 a časem z ní vytvořil největší internetový obchod na světě. V roce 2021 odstoupil z funkce výkonného ředitele podniku. V současnosti je výkonným předsedou správní rady a největším akcionářem firmy, píše BBC.

Žebříček

Podle aktuálního žebříčku miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg je Bezos s majetkem v hodnotě kolem 219 miliard dolarů (zhruba 5,1 bilionu Kč) druhým nejbohatším člověkem na světě. Na prvním místě je šéf výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk s jměním v hodnotě kolem 252 miliard dolarů.

Společnost Amazon působí od roku 2013 také v České republice. První distribuční centrum firma v tuzemsku otevřela v roce 2015 v obci Dobrovíz.

Zdroj: ČTK