Akcie v USA díky nadějím na řešení sporu s Čínou zpevnily

New York 27. listopadu (ČTK) – Americké akcie dnes mírně posílily, povzbudily je naděje na pokrok při řešení obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Dolar se díky vyhlídkám na pokračující zvyšování úrokových sazeb v USA vyšplhal až na dvoutýdenní maximum vůči koši měn.
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,44 procenta a obchodování uzavřel na 24.748,73 bodu. Širší index SP 500 vzrostl o 0,33 procenta na 2682,20 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel téměř beze změny na 7082,70 bodu.
Americký prezident Donald Trump se na nadcházejícím summitu největších ekonomik světa G20 v Argentině setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Podle Trumpova ekonomického poradce Larryho Kudlowa existuje možnost, že prezidenti na sobotní pracovní večeři dosáhnou průlomu v jednáních o obchodní dohodě mezi Pekingem a Washingtonem.
Kudlow ale rovněž potvrdil, že pokud nebude dosaženo pokroku, je Trump připraven zvýšit dříve uvalená cla na čínské zboží a mohl by rovněž zavést cla nová. Upozornil také, že dosavadní reakce čínské strany jsou pro Bílý dům zklamáním.
Na devizovém trhu dolar posiloval v reakci na slova zástupce šéfa americké centrální banky (Fed) Richarda Claridy, který podpořil další zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Kolem 22:00 SEČ euro vůči dolaru ztrácelo zhruba 0,3 procenta a pohybovalo se těsně pod hranicí 1,13 USD.
Investoři nyní čekají na středeční projev šéfa Fedu Jeromeho Powella a čtvrteční zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru centrální banky, aby si mohli utvořit lepší představu o tom, jak vysoko se úrokové sazby v USA ještě mohou vyšplhat.
Britská libra dnes oslabovala v reakci na Trumpovo prohlášení, podle kterého dohoda mezi Bruselem a Londýnem ohledně podmínek odchodu Británie z Evropské unie může zkomplikovat obchodování mezi Spojenými státy a Británií. Kolem 22:00 SEČ libra k dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2733 USD.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *