VW dostal v Austrálii rekordní pokutu za emisní skandál

Německá automobilka Volkswagen dostala v Austrálii rekordní pokutu. Za skandál kolem falšování emisí zaplatí 125 milionů australských dolarů (téměř dvě miliardy Kč). O rozhodnutí soudu dnes informoval australský úřad pro hospodářskou soutěž. Podle agentury Reuters je to největší pokuta, která kdy byla za porušení australského zákona na ochranu spotřebitelů udělena.

Volkswagen v roce 2015 připustil, že nelegálně používal software, který zlepšoval výsledky emisních testů dieselových motorů. Firma přiznala, že byl nainstalován i do 57.000 vozů, které byly v letech 2011 až 2015 dovezeny do Austrálie. Náklady na pokuty, svolávací akce a na vyrovnání v civilních sporech po celém světě už automobilku stály více než 33 miliard dolarů (756 miliard Kč).

Australské úřady oznámily, že zahájily také vyšetřování ve věci spotřebitelských úvěrů od Volkswagenu. Podle Australské komise pro cenné papíry a investice (ASIC) firma řádně neprověřovala životní náklady dlužníků. Obvinění se týkají 49.380 spotřebitelských úvěrů poskytnutých v letech 2013 až 2016.

Volkswagen uvedl, že neví, zda se proti dnešnímu výroku soudu odvolá. Součástí tohoto automobilového koncernu je i česká automobilka Škoda Auto.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *