Ceny vyváženého i dováženého zboží loni v ČR stouply

Ceny vyváženého i dováženého zboží loni v Česku meziročně stouply. Vývozní ceny vzrostly o 0,9 procenta a dovozní o 0,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Vývoj cen se loni obrátil, v roce 2018 ceny vývozu i dovozu klesaly.

„U vývozních cen vzrostly zejména ceny potravin, strojů a dopravních prostředků a také polotovarů. V dovozu se ceny zvýšily především u skupiny ostatní suroviny a rovněž u potravin a strojů a dopravních prostředků,“ sdělil k loňskému růstu cen vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

Ceny potravin v exportu se loni meziročně zvýšily o 1,7 procenta, ceny strojů a dopravních prostředků o 1,2 procenta a ceny polotovarů o 0,4 procenta. Snížily se naopak podle statistiků hlavně ceny ostatních surovin, a to o 5,6 procenta.

V importu zdražila především kategorie ostatních surovin, jejichž ceny stouply loni o 6,9 procenta. Dovozní ceny stouply také třeba u potravin o 2,7 procenta a u strojů a dopravních prostředků o 1,6 procenta. Snížily se ceny dovážených minerálních paliv o 4,7 procenta a ceny chemikálií o 0,9 procenta.

Na rozdíl od vývoje za celý rok ceny za samotný prosinec 2019 klesly. Vývozní ceny se meziročně snížily o 1,5 procenta a dovozní ceny o 1,2 procenta. Zásadní vliv na pokles cen mělo u vývozu zlevnění polotovarů o 4,2 procenta a u dovozu zlevnění chemikálií o 6,3 procenta.

K meziročními nárůstu cen za celý rok 2019 pomohly hlavně první měsíce roku. Od loňského června už totiž podle údajů ČSÚ ceny vývozu i dovozu v jednotlivých měsících vesměs klesaly.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *