eBay

Adevinta díky koupi divize eBay bude největší inzertní skupinou

Internetová aukční síň eBay prodá za 9,2 miliardy USD (213,3 miliardy Kč) svou inzertní divizi norské skupině Adevinta. Vznikne tak největší světová firma zaměřená na internetovou inzerci, oznámily dnes firmy. Adevinta vlastní značky jako Leboncoin, největší internetové inzertní stránky ve Francii, či brazilskou OLX a desítky dalších značek v Evropě, Americe a severní Africe.

Společnost eBay podle dohody obdrží 2,5 miliardy USD v hotovosti a 540 milionů v akciích firmy Adevinta. Stane se tak největším akcionářem skupiny s podílem předběžně 44 procent.

„Adevinta se stane největší firmou zaměřenou na internetovou inzerci na světě s jedinečným portfoliem předních značek na trhu,“ uvedl generální ředitel Rolv-Erik Ryssdal.

Adevinta se v roce 2019 oddělila od skandinávské mediální firmy Schibsted a s jejími akciemi se začalo obchodovat na burze. V pondělí bylo obchodování s akciemi firmy před očekávaným oznámením akvizice přerušeno, dnes akcie v reakci na zprávu zpevnily o 39 procent.

Inzertní divize eBay zahrnuje značky jako Gumtree a Kijiji. Nabízí uživatelům lokální inzerci zboží a služeb, působí ve více než 1000 městech po celém světě. V prvním čtvrtletí letošního roku vykázala provozní zisk 83 milionů USD a výnosy 248 milionů USD.

Transakce by měla být dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku. Podíl firmy Schibsted v Adevintě klesne v reakci na dohodu zhruba na 33 z nynějších 59 procent, uvedla agentura Reuters.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *