Japonské akcie letos navzdory pandemii posílily o 16 procent

Japonské akcie v letošním roce navzdory pandemii covidu-19 výrazně posílily, hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 si připsal 16 procent. Během dnešního obchodování sice o 0,45 procenta klesl a uzavřel na 27.444,17 bodu, to nicméně představuje jeho nejvyšší úroveň na konci roku zhruba za 30 let. Ve čtvrtek a v pátek bude tokijská burza kvůli novoročním oslavám uzavřena.

Index Nikkei 225 zahájil letošní rok nad úrovní 23.000 bodů, v březnu se ale v důsledku obav z hospodářských dopadů šíření koronaviru propadl pod 17.000 bodů. Pak se postupně zotavoval díky rozsáhlému uvolňování měnové politiky a rozpočtovým stimulačním opatřením po celém světě, poznamenala agentura Kjódó.

V posledních měsících navíc akciový trh těží z poklesu nejistoty kolem politické situace ve Spojených státech a z nadějí, že očkování proti covidu-19 přinese normalizaci podnikatelských aktivit. Nikkei si tak během samotného čtvrtého čtvrtletí připsal přes 18 procent.

Pokud se vakcína stane široce dostupnou a zvýší poptávku v maloobchodu a službách, které pandemie tvrdě zasáhla, mohlo by to v roce 2021 vést k dalšímu růstu cen akcií,uvedl analytik Maki Sawada z makléřské společnosti Nomura Securities.Nikkei by mohl dosáhnout hranice 30.000 bodů, pokud se ekonomika a firmy zotaví tak, jak předpokládá nejoptimističtější scénář,dodal.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *