Chybí Facebook ve vašem portfoliu?

Facebook stále drží svou pozici na trhu, brilantně zvládnul světovou pandemii COVID-19 i bojkot svých služeb. Akcie Facebooku, dle údajů S&P Global Market Intelligence, v loňském roce zaznamenaly růst o 33 %. Příjem akcionářů vzrost na 2,71 USD na akcii, celkový příjem Facebooku tak vzrostl na 7,8 miliard USD, což je o 29 %. 

Jednička mezi sociálními sítěmi, pod kterou spadají také Instagram, WhatsApp a Messenger, zaznamenala růst počtu aktivních uživatelů a ve třetím čtvrtletí jeho cena meziročně vzrostla o 12 % na 1,8 miliardy USD. 

Napříč svým potrfoliem Facebook v minulém roce přilákal nové uživatele a znásobil tak své aktivní uživatele o 14 % na celkových 2,3 miliard. Tento růst utvrdil jeho pozici jedničky na trhu sociálních sítí. 

Tyto úspěchy se promítly i na burzovním poli. Tržby vzrostly o 22% na 21,5 miliard USD. Tento nárůst přišel i přes snížení nákladů na reklamu mnoha společností způsobené pandemií COVID-19, které zasáhly Facebook jako platformu poskytující prostor pro reklamu. 

Společnost ve své zprávě o zisku uvedla nejistotu ohledně růstu výnosů z reklam a regulačních omezení. Takové výzvy by mohly investory přimět k přemýšlení, zda komunikační fond dokáže překonat tyto hrozby a nadále prosperovat v neustále se měnícím prostředí. To však není jedinou hrozbou, které Facebook čelí. Kritici upozorňují na nedostatečnou cenzuru dezinformací na platformách, které Facebook provozuje. Právě to byl podnět pro bojkot služeb Facebooku jeho uživateli. Dle nich má Facebook aktivněji bojovat proti šíření dezinformací i pracovat na vytvoření bezpečnějsího prostředí, například bojem proti nenávistnými projevy na této platformě. 

Samotný Facebook však neví, jak se projeví návrat do normální života na užívání sociálních sítí. Není možné odhadnout, zda dojde k poklesu aktivních uživatelů či doby užívání aplikace, ze kterých Facebook těží. 

Všechny tyto výzvy se budou v roce 2021 promítat do ceny akcií Facebooku a jeho tržeb. Přelomové bude pro Facebook zvládnutí těchto výzev. 

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *