nákup, online nákup, obchod, nakupování

Komentář ekonoma: Maloobochodní tržby v ČR stouply díky předvánočním nákupům

Tuzemský maloobchod vykázal v prosinci poměrně výrazný růst tržeb, čemuž napomohla zejména skutečnost, že se zákazníci vrhli do obchodů s tím, jak v předvánočních týdnech bylo povoleno jejich otevření. Růstu tržeb pomohla i skutečnost, že loňský prosinec měl o dva pracovní dny více, než stejný měsíc předchozího roku.

Tahounem růstu tržeb byly prodeje nepotravinářského zboží, což souvisí s tím, že zákazníci neváhali využít otevření obchodů k předvánočním nákupům. Rostly především prodeje výrobků pro domácnost, nadprůměrně dobře si vedly také prodejny s počítačovým a komunikačním zařízením. I nadále ale prudce klesly prodeje výrobků pro kulturu, sport a rekreaci, a také tržby za oděvy a obuv.

Prosinec překvapil pozitivně, jde ale o výjimku, neboť hned po Štědrém dnu následovaly opětovné uzavírky kamenných obchodů, což by mělo v lednu vést k opětovnému poklesu tržeb. Maloobchodní tržby vykázaly v prosinci neočištěný meziroční růst 3,7 %, zatímco trh očekával pokles o 1,6 %. Osobně ale kladné číslo nevnímám coby blesk z čistého nebe: loňský prosinec měl výhodu vyššího počtu pracovních dní, především ale v předvánočních týdnech došlo k otevření obchodů, čehož zákazníci neváhali využít.

Klíčové bude zmírnění pandemie

Z hlediska forem prodeje se i nadále dařilo prodejům přes internet a zásilkové služby, kde tržby v prosinci meziročně vzrostly o 30,4 %, což pro tyto prodeje představovalo v rámci celého loňského roku nadprůměrný měsíční výsledek. Prodeje motorových vozidel v prosinci klesly meziročně o 0,8 %, což byl nejlepší měsíční výsledek za celý loňský rok.

Pro letošní rok budou prodeje motorových vozidel za rok 2020 představovat nízkou srovnávací základnu a v průběhu roku 2021 by tak mohlo přijít zotavení těchto prodejů, klíčové ale bude, zda se podaří zkrotit pandemii a tím dodat zákazníkům větší sebedůvěru, co se vyšších výdajů týče. Každopádně, relativně dobrý výsledek prodejů motorových vozidel za loňský prosinec byl ovlivněn vyšším počtem pracovních dní a v některých případech možná také snahou realizovat tyto nákupy před koncem roku.

Za celý rok 2020 klesly maloobchodní tržby kromě prodejů motorových vozidel v neočištěném vyjádření o 0,6 %, přičemž tahounem poklesu byly prodeje pohonných hmot. Prodeje potravin za celý loňský rok stagnovaly, prodeje nepotravinářského zboží vykázaly mírný růst, o 0,6 %. Pro srovnání, v roce 2019 vykázal maloobchod celoroční růst tržeb 4,8 %.

Pokud vezmeme v úvahu, že HDP České republiky v roce 2020 klesl o 5,6 %, tak byl pokles maloobchodních tržeb poměrně mírný. Samotný prosinec znamenal pro maloobchod určité nadechnutí se s tím, jak se prodejny před Vánocemi otevřely, začátek roku 2021 ale bude z pohledu maloobchodních tržeb opět v červených číslech v důsledku návratu omezení souvisejících s pandemií koronaviru.

Zdroj: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *