Globální dividendy by se letos mohly vrátit k růstu

Celosvětové dividendy by se v letošním roce mohly zvýšit až o pět procent. Ukazuje to studie investiční společnosti Janus Henderson, na kterou se dnes odvolává agentura Reuters. Loni pandemie covidu-19 způsobila, že dividendy klesly nejvýrazněji od globální finanční krize před více než deseti lety.

Objem peněz, které loni firmy vyplatily akcionářům, se podle studie propadl o 12,2 procenta na 1,26 bilionu dolarů (27 bilionů Kč), píše server CNBC. Ke snížení dividend přikročila každá pátá společnost a každá osmá firma výplatu dividend zcela zrušila.

V období od dubna do prosince podniky podle údajů společnosti Janus Henderson snížily dividendy celkově o 220 miliard dolarů (4,7 bilionu Kč). Snižování dividend však bylo méně dramatické, než se předpokládalo. Janus Henderson v srpnu tento rozsah odhadoval na 400 miliard dolarů, tedy téměř dvojnásobek skutečného výsledku.

„Je dost pravděpodobné, že podniky letos budou vyplácet zvláštní dividendy, a využijí tak vysoký objem hotovosti ke kompenzaci části loňského poklesu (dividend),“ uvedla firma.

Za oživením celkových dividend by podle studie měly stát zejména bankovní společnosti, protože Evropská centrální banka (ECB) i britská centrální banka zmírnily restrikce pro výplatu dividend ve finančním sektoru. Centrální banky tyto restrikce zavedly za první vlny koronaviru kvůli hrozbě vzestupu objemu nesplácených úvěrů.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *