měď, Čína, těžba, baterie

Platina a palladium zdražují kvůli podmáčení ruských dolů

Ruská těžařská společnost Nornickel oznámila, že v letošním roce očekává pokles produkce niklu, mědi, platiny a palladia asi o 15 až 20 procenta. Na vině je podmáčení dvou dolů na Sibiři. Trhy reagují růstem cen zmíněných kovů.

V sibiřských dolech Oktybrsky a Taimyrsky došlo k omezení provozu kvůli tomu, že se v nich objevila voda. Plné obnovení těžby se neočekává dříve než za tři až čtyři měsíce a těžařská společnost Nornickel už kvůli tomu snižuje odhad těžby niklu, mědi, platiny a palladia o 15 až 20 procent. Trhy na zprávu rychle zareagovaly. Cena zmíněných kovů vzrostla o několik procent, zatímco akcie Nornickelu ztratily 5,5 procenta na moskevské burze.

Doly omezily těžbu už na konci února, kdy bylo zjištěno, že do nich proniká spodní voda. Společnost Nornickel uvedla, že svůj původní plán na dodávky niklu bude muset snížit asi o 35 tisíc tun, mědi o 65 tisíc tun a platiny asi o 710 tisíc trojských uncí.

Nornickel původně předpokládal, že letošní těžba zůstane na loňské úrovni. Ztráta způsobená útlumem produkce zmíněných kovů se tak vyšplhá na 1 až 1,5 miliardy dolarů. Těžařská společnost ihned po zjištění průsaku začala budovat potřebné zábrany a do postižených míst napumpovala kolem 30 tisíc tun betonu.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *