lithium

Lithiové baterie dramaticky zlevnily, ukazuje studie MIT

Vědci Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve své aktuální studii zjistili, že u lithium-ionových baterií došlo v posledních třech dekádách k razantnímu poklesu jejich ceny. To lze považovat za silný motor změn, které v oblasti technologií tyto baterie využívající, nastaly.

Další dramatické snížení nákladů na výrobu lithium-ionových baterií lze prý v dohledné době očekávat. Autoři studie Micah Ziegler a Jessika Trancik, která vyšla v časopise Energy and Environmental Science, zjistili, že cena těchto baterií klesla od roku 1991 o 97 procent. Tedy od okamžiku, kdy byly poprvé komerčně využity.

Takový cenový pokles je daleko rychlejší, než se dosud předpokládalo, a snese srovnání snad jen se zlevňováním fotovoltaických panelů. Podle vědců ale nelze přínos studie spatřovat pouze v poopravení historického vývoje cen lithium-ionových baterií, ale také v užitečnosti predikce dalšího cenového vývoje.

Srovnání s obdobnými technologiemi totiž naznačuje, že lithium-ionové baterie by mohly ještě dále zlevňovat. Nelze však prý dostatečně přesně předpovědět, jak velký cenový pokles lze u různých aplikací baterií očekávat. Na každý pád jde ale o zjištění, které dává naději, že budoucí cenový vývoj může podpořit rozvoj využívání technologií jako je například elektromobilita.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *