Americký prezident Joe Biden dnes v Kongresu představil svůj plán ve výši 1,8 bilionu dolarů (přes 38 bilionů Kč) na podporu vzdělávání, rodin a dětí. Iniciativa společně s již ohlášeným balíkem investic do infrastruktury tvoří masivní program obnovy americké ekonomiky po pandemii covidu-19, který by se opíral o vyšší zdanění firem a bohatých a efektivnější výběr daní. Podle agentury AP Biden využil vystoupení před zákonodárci k obhajobě konceptu „velké vlády“.
„Nyní – po pouhých 100 dnech – mohu oznámit národu: Amerika se dala znovu do pohybu. Mění nebezpečí v možnost. Krizi v příležitost. Překážku v sílu,“ prohlásil Biden s odkazem na koronavirovou krizi i lednové nepokoje v Kapitolu. „Amerika znovu povstává. Dáváme přednost naději před strachem. Pravdě před lží. Světlu před tmou. Po 100 dnech zachraňování a obnovy je Amerika připravena ke startu… Znovu pracujeme. Znovu sníme. Znovu objevujeme. Znovu vedeme svět,“ dodal.
Možnost promluvit na společné schůzi Kongresu prezident využil k představení dalšího velkého balíku vládních programů, který slibuje „obnovit střední třídu a investovat do budoucnosti Ameriky“. Takzvaný Plán pro americké rodiny by podle Bílého domu učinil vzdělání v USA dostupnějším, přinesl „ekonomickou bezpečnost“ strádajícím domácnostem a rozšířil daňové úlevy namířené na „zaměstnance a rodiny“.
Podle deníku The New York Times (NYT) plán počítá s novými daňovými odpisy v celkovém objemu 800 miliard dolarů za desetileté období, dále s bilionovou finanční injekcí na zlepšení výběru daní a podporu rodin a vzdělávání. Balíček zahrnuje celostátní program placeného nemocenského a rodičovského volna či peníze na bezplatné předškolní a vysokoškolské vzdělávání.
Sociální plán navazuje na dříve představený balík investic do infrastruktury a ekologické transformace hospodářství, přičemž dohromady by dvojice výdajů státní kasu v průběhu několika let přišla na více než čtyři biliony dolarů. S oběma návrhy se pojí cílené navyšování daní: Zatímco plán kolem rozvoje infrastruktury zahrnuje vyšší zdanění příjmů fyzických osob na 15 let, druhá část ekonomické strategie má být financovaná dodatečným zdaněním vysokopříjmových osob.
Pokud Biden v tomto směru uspěje, mohl by USA přivést do nové éry se zásadně rozšířenou rolí federální vlády, píše NYT. Agentura AP zase jako jedno z hlavních poselství prezidentova projevu uvádí vzkaz o tom, že „vláda je dobrá“. „Prezidenti z obou politických stran v minulosti podobné projevy využívali k úvahám o limitech vlády. Biden se vydal opačným směrem a nabídl jasnou obhajobu role, kterou může Washington sehrát při zlepšování životů,“ píše AP.
Šéf Bílého domu tuto proměnu prezentoval i jako odpověď na epidemii covidu-19, která si v USA vyžádala přes 573.000 životů. Pokrok v boji proti koronaviru podle něj musí být následován dramatickými investicemi na pomoc lidem, kteří se cítí být „zapomenuti v rychle se měnící ekonomice“. „Amerika je v pohybu. Hýbe se kupředu. A nemůžeme teď přestat,“ řekl Biden.
Biden svůj projev pronesl v radikálně odlišném prostředí, než v jakém zazněly předchozí prezidentské proslovy. Kvůli přetrvávající koronavirové krizi byl v sále jen omezený počet zákonodárců. Za Bidenem seděla viceprezidentka Kamala Harrisová a předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, obě s rouškami. Bylo to přitom poprvé, co za prezidentem při společné schůzi obou komor Kongresu seděly dvě ženy.
Zdroj: ČTK
3 comments
Comments are closed.