USA

Americká ekonomika ožívá. Má za sebou nejlepší první kvartál od roku 1984

Nejsilnější ekonomika světa potvrdila v prvním letošním čtvrtletí trend z posledního kvartálu loňského roku. Mezi lednem a březnem dokonce zrychlila svůj růst o více než dva procentní body.

Hrubý domácí produkt Spojených států se v prvním letošním čtvrtletí zvýšil o 6,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Jak je v USA zvykem, jde o údaj na takzvané anualizované bázi. Číslo tak udává, jak by se hrubý domácí produkt změnil za celý rok, kdyby si své tempo růstu přenesl i do zbývajících kvartálů roku.

Hospodářský růst USA tak oproti poslednímu čtvrtletí roku 2020 zrychlil. Mezi říjnem a prosincem se totiž zvýšil o 4,3 procenta. Podle analytiků se na údajích za první letošní kvartál projevily fiskální stimulační balíčky přijaté ještě administrativou Donalda Trumpa nebo silná podpora ze strany měnové politiky prováděné Federálním rezervním systémem.

Období od ledna do března letošního roku tak bylo nejlepším prvním kvartálem od roku 1984, kdy Bílý dům obýval prezident Ronald Reagan. Podle ekonomů se americké hospodářství dostane na předkrizovou úroveň někdy ke konci roku 2023.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.