Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v prosinci znovu výrazně zhoršily, i když pokles byl menší než v předchozích měsících. Index nákupních manažerů (PMI) dosáhl hodnoty 42,6, zatímco v listopadu byl 41,6. Informovala o tom dnes společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.
Zhoršení podmínek je sice mírnější než v listopadu, svědčí ale o podstatném poklesu výroby i nových zakázek při slábnoucí zákaznické poptávce. Zhoršují se podmínky na domácím i zahraničním trhu kvůli dopadům vysokých cen energií, uvedla S&P Global.
Utlumená poptávka má několik příčin
„Podmínky poptávky byly stále slabé a provoz zasáhly rostoucí ceny energií a inflace. Odběratelé dál omezili své výdaje a nové zakázky výrazně klesly. Snížení výrobních požadavků v prosinci vedlo k redukci zaměstnanosti i skladovaných nákupů a hotových výrobků. Někde se firmy snažily omezit výdaje také využitím stávajících zásob vstupů,“ uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones. Podle ní se budou inflace i utlumená poptávka projevovat i letos, průmyslová výroba tak vykáže za celý rok růst 0,7 procenta.
Česká ekonomika spoléhá na automobilový průmysl
„Data potvrzují, že česká ekonomika nyní prochází mírnou recesí. Z pohledu vývoje průmyslové produkce bude klíčový vývoj v automobilovém průmyslu, který doposud trpěl spíše nedostatkem výrobních komponent než slábnoucí poptávkou,“ míní analytička Komerční banky Jana Steckerová.
Tempo útlumu tuzemského průmyslu bylo nejpomalejší od září, ale stále jedno z největších od světové finanční krize v roce 2009. Nové zakázky klesaly rychleji než výroba.
Rostly ceny vstupů průmyslové výroby, zejména náklady na energie a materiál. Firmy ale rostoucí náklady nepřenesly plně na zákazníky, inflace výstupů byla nejnižší od března 2021. Firmy se snažily šetřit na výdajích a upravovat ceny tak, aby podpořily prodej.
Zdroj: ČTK
3 comments
Comments are closed.