Space

Thales, Airbus a Leonardo spojí vesmírné aktivity, budou konkurovat Starlinku

Italská skupina Leonardo, francouzská firma Thales a evropský výrobce Airbus se dohodly na spojení svých vesmírných aktivit a výroby satelitních systémů. Podepsání memoranda o porozumění oznámily v dnešní tiskové zprávě. Nová společnost vznikne do roku 2027, pokud získá souhlasy příslušných regulátorů, uvedly společnosti.

Evropa se spojuje proti Starlinku

Skupiny by tak spojily své ztrátové divize a aktivity do podniku, který by tak mohl lépe čelit konkurenci americké společnosti Starlink miliardáře Elona Muska, poznamenala agentura Reuters. Nová společnost zaměstná přibližně 25.000 lidí a kombinovaný roční obrat spojených aktivit by činil přibližně 6,5 miliardy eur (158 miliard Kč). Spojit se v ní mají aktivity, dceřiné podniky a divize vyrábějící vesmírné a satelitní systémy, komponenty a poskytující služby v těchto oblastech.

Název nové společnosti podniky nezveřejnily, nicméně agentura Reuters už dříve mluvila o pracovním názvu Bromo. Nový subjekt podle firem získá katalog objednávek na více než tři roky dopředu. Vlastnictví bude rozděleno mezi mateřské společnosti, přičemž Airbus bude vlastnit 35 procent, Leonardo a Thales po 32,5 procenta.

Vesmírné divize míří do nového společného podniku

Airbus do nové firmy vyčlení aktivity v oblasti vesmírných systémů ze své vesmírné a obranné divize Airbus Defence and Space. Leonardo poskytne svoji vesmírnou divizi včetně podílů ve společnostech Telespazio a Thales Alenia Space. Thales přispěje hlavně svými podíly ve společnostech Thales Alenia Space, Telespazio a Thales SESO, stojí v tiskové zprávě.

Šéf divize Airbus Defence and Space Michael Schöllhorn v září italskému deníku Corriere della Sera řekl, že smyslem projektu je vytvořit podnik, který by dokázal uspět v globální konkurenci. Hodnotu transakce agentura Reuters odhaduje na deset miliard eur (250 miliard Kč).

Zdroj: ČTK

author avatar
Redakce Tým redakce
Redakce Tradeinfo.cz se zaměřuje na srozumitelnou a věcnou analýzu aktuálního dění ve světě ekonomiky, investic a byznysu. Naším cílem je přinášet čtenářům informace, které mají skutečnou hodnotu – bez zbytečného balastu, senzací a prázdných slibů. Věnujeme se tématům jako jsou akcie, ETF, komodity, kryptoměny, makroekonomické trendy i finanční gramotnost. Obsah vzniká na základě dat, ověřených zdrojů a dlouhodobého sledování trhů, s důrazem na kontext a praktické souvislosti pro běžné investory. Na této stránce najdete přehled článků redakce. Tradeinfo.cz stojí na nezávislém pohledu, kritickém myšlení a snaze pomáhat čtenářům lépe se orientovat ve světě financí.

Recenze

Žebříčky

Mohlo by se vám líbit ...