akciový trh

Akcie v Asii kvůli ruské invazi na Ukrajinu prudce oslabily

Akcie v Asii kvůli ruské invazi na Ukrajinu a možnému přerušení dodávek ruské ropy prudce oslabily. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 ztratil 2,94 procenta na 25.221,41 bodu, což byl jeho největší pokles za pět týdnů a jeden z nejhorších výsledků v regionu. Čínské akcie uzavřely nejníže za 20 měsíců, přispěla k tomu i další domácí ohniska nemoci covid-19 a trvající tlak čínské vlády na tamní technologický sektor.

Hlavní index hongkongské burzy Hang Seng odepsal 3,9 procenta, a dostal se tak nejníže za téměř šest let. Hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite ztratil 2,2 procenta na 3372,86 bodu a hlavní index čínských akcií CSI300 klesl o 3,2 procenta na 4352,78 bodu – nejníže od července 2020.

Čína o víkendu kvůli nejistému globálnímu oživení a propadu v rozsáhlém sektoru nemovitostí snížila výhled letošního hospodářského růstu na 5,5 procenta, a tedy nejníže za několik desetiletí. Peking se snaží zvrátit propad ekonomiky v době, kdy ruská válka proti Ukrajině tlačí nahoru ceny ropy a ohrožuje růst globální ekonomiky.

Obavy dnes vyvolaly také zprávy o možném zastavení dodávek ruské ropy. Zvažuje ho Evropa, Spojené státy a podle zdroje agentury Kjódó i japonská vláda. Ceny ropy jsou dnes i proto na 13letém maximu.

Zdroj: ČTK

5 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *