connection, čip

Nedostatek čipů bude světovou ekonomiku trápit ještě dva roky

Globální nedostatek čipů, který drtí automobilový průmysl, ale už i výrobce mobilních telefonů či jiných elektronických zařízení, nemá skončit dříve než v polovině roku 2023. Myslí si to šéf jednoho z předních světových výrobců této důležité komponenty.

„Začne se to zlepšovat postupně už během příštího roku. Do normální situace se ale nevrátíme dířve než v první polovině roku 2023,“ uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters Jean-Marc Chery, výkonný ředitel společnosti STMicroelectronics.

Normální situací měl přitom Chery na mysli standardní zásobu čipů a průměrné zpoždění na doplnění komponent nejvýše tři měsíce. Společnost, kterou vede a která sídlí ve švýcarské Ženevě, bude podle Cheryho schopna v letošním roce uspokojit jen asi 70 procent poptávky. Příští rok by se toto procento mělo zvýšit na 85 až 90 s tím, jak STMicroelectronics investuje do zvýšení výrobní kapacity.

Doslova explozivní poptávka po čipech už vedla ke zvýšení jejich a dalších zdražení má přijít ve druhé polovině letošního roku. „Čelíme masivním objednávkám těchto komponent, svět se v tomto ohledu výrazně proměnil,“ dodal Jean-Marc Chery.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.