reklama

Asociace: Investice do reklamy v ČR loni stouply o 12 procent na 145,3 mld. Kč

Investice do reklamy a marketingu loni v Česku vzrostly o 12 procent na 145,3 miliardy korun. Dominantní roli ve výdajích na reklamu hrají stále televize a on-line média. Globální trh přitom rostl o šest procent. Letos by měly výdaje v Česku dále růst na 157 miliard. Oznámila to dnes Asociace komunikačních agentur (AKA).

Miliardy

Čisté investice do reklamy v médiích dosáhly 87,2 miliardy korun, do nemediální marketingové komunikace směřovalo 58,1 miliardy.

„Rok 2023 už se nesl v mnohem optimističtějším duchu než rok 2022. Procentní růst investic se zrychlil a dosáhl podobných hodnot jako v předcovidových letech,“ uvedla Lucie Vlčková z agentury Nielsen / ResSOLUTION Group.

Zatímco v minulosti byl podle předsedy sekce aktivačních agentur AKA Davida Čermáka pomalejší růst především u takzvaných nemediálních kanálů, v roce 2023 začaly růst stejně intenzivně jako mediální kanály. „Z výsledků výzkumu je patrný nárůst příprav a produkce nových kampaní směřujících do období očekávaného růstu spotřebitelské poptávky. Očekávaný růst objemu investic v nemediálních kanálech, tedy aktivačních kanálech, přesáhne sedm miliard Kč,“ řekl Čermák. Nejvyšší dynamiku růstu je podle něj možné očekávat v aktivitách nákupního marketingu, telemarketingu a věrnostních programech podporujících spotřebitelskou loajalitu.

Potravinové řetězce

Několik let se mezi deseti největšími zadavateli reklamy drží potravinové řetězce, které mezi sebou soutěží a zvyšují své investice do reklamy. Největším zadavatelem v roce 2023 byl řetězec Lidl s výdaji 1,97 miliardy Kč, následoval Kaufland s 1,9 miliardy a Albert s 1,6 miliardy Kč. Vedle potravinových řetězců, finančních institucí, farmaceutických firem a elektroniky, které pravidelně obsazují přední místa v žebříčcích největších zadavatelů, se letos mezi top pět kategorií dostaly také rekreační služby.

zdroj: ČTK

Zanechte komentář