platba, kreditní karta, nákup, spotřeba

Češi už čtvrtý měsíc po sobě utrácejí méně a méně 

Domácí maloobchodní tržby za srpen se meziročně propadly o 8,8 %. Oproti červenci klesly o 0,7 %. Obě čísla ukazují na zrychlování propadu tržeb maloobchodníků.

Existují dva hlavní důvody, proč čeští spotřebitelé letos neutrácejí v takové míře, jako v loňském roce a jeden proč situace není ještě horší. Češi jsou obezřetní a nákupy toho, co nutně nepotřebují odsouvají na lepší časy. To se týká zejména zboží dlouhodobé spotřeby.

Za menšími útratami stojí vysoké ceny i nejistota

Jedním z důvodů opatrného chování je robustní zvyšování cen prakticky ve všech oblastech spotřeby, které máme jedno z největších v EU. K tomu se samozřejmě připojuje obrovská nejistota ohledně nejbližších měsíců. 

Za nepotravinářské zboží spotřebitelé nechali v kasách maloobchodníků o 10,3 % a za potraviny o 6,6 % méně než loni. Navíc dál pokračuje propad v tržbách e-shopů. Oblast obchodu, která za poslední roky rychle rostla nyní nezažívá dobré časy, jejich tržby šly dolů o 10,2 %

Češi však stále mohou tuto zimu zvládnout velmi dobře, protože máme dlouhodobě stále nejnižší nezaměstnanost v celé EU a podle Eurostatu dosáhla v srpnu 2,3 %. Průměr EU je přitom 5,9 %. Nejhůře jsou na tom Španělé (12,4 %) a Řekové (10,7 %).

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *