Čína, Asie

Čína povolí plné zahraniční vlastnictví výroby osobních automobilů

Čínské úřady zruší omezení zahraničních investic do výroby osobních automobilů. Od 1. ledna 2022 tak bude moci být výroba osobních aut plně v zahraničním vlastnictví. Vyplývá to z dnešní zprávy čínského ministerstva obchodu a Národní rozvojové a reformní komise, uvedl dnes zpravodajský server CNBC.

Zveřejněná zpráva je pravidelným vládním dokumentem s informacemi o průmyslových odvětvích, které mají zakázané zahraniční investice. Nejnovější verze už neobsahuje výrobu osobních automobilů. Vláda loni uvedla, že změnu plánuje na rok 2022.

Čína postupně odbourávala omezení zahraničního vlastnictví v domácím automobilovém průmyslu od roku 2018. Původně zahraniční firmy nesměly ovládat čínské podniky a nemohly mít ani většinu v podnicích vlastněných spolu s čínskými partnery.

Nejnovější seznam však stále obsahuje 31 oblastí, ve kterých jsou zahraniční investice zakázány nebo omezeny. Patří mezi ně těžba kovů vzácných zemin, filmová produkce a distribuce a tabákové výrobky. V případě průmyslových podniků, jako je například výroba zdravotnických zařízení, musejí zahraniční subjekty vytvářet společné podniky s místními partnery. Ti pak obvykle mají ve společném podniku většinový podíl.

Zdroj: ČTK

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.