baterie

Čínský výrobce baterií představí nový typ zdroje. Pomůže snížit očekávaný nedostatek lithia

Společnost Contemporary Amberex Technology Limited (CATL) pracuje na sodík-iontové baterii, která bude do jisté míry schopna nahradit ty lithium-iontové. Na trhu by se měly objevit už příští rok.

Sodík-iontové baterie neobsahují lithium, a tak dokáží právě tento vyhledávaný kov nahradit a snížit jeho očekávaný nedostatek. Čínská společnost CATL chce do roku 2023 pro tento typ zdrojů vybudovat stabilní dodavatelský řetězec.

Sodík-iontové baterie sice nemají tak vysokou energetickou hustotu jako ty lithiové, zato jejich nabití trvá kratší dobu a jsou odolnější v chladnějším počasí. A dokonce neobsahují ani kobalt nebo nikl, které se rovněž při výrobě baterií jinak používají.

Globální trh by mohl nedostatku lithia čelit už v průběhu příštího roku. Poptávka po tomto strategickém kovu výrazně roste a tento trend má pokračovat. Do roku 2025 by se objem zobchodovaného lithia mohl vyšplhat až na 1,12 milionu tun, což je více než trojnásobek objemu z roku 2020. Naproti tomu sodík je šestým nejhojnějším chemickým prvkem na Zemi.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.